Podle prohlášení NATO Česká republika patří mezi 7 zemí, kde jdou nejlépe zpozorovat ruské hybridní hrozby. Dokument zmiňuje Česko, Estonsko, Německo, Lotyšsko, Litvu, Polsko a Británii. „Spojenci v NATO vyjadřují hluboké znepokojení ohledně ruských hybridních aktivit, které tvoří hrozbu pro bezpečnost aliance,“ stojí v prohlášení. Ruské škodlivé aktivity podle NATO spočívají v sabotážích, dezinformačních kampaních, násilných činech či kybernetických útocích.

Minulý týden britské úřady vznesly obvinění proti dvěma mužům z centrální Anglie podezřelým z vazeb na ruské rozvědky. Podle obžaloby plánovali útoky na podniky napojené na Ukrajinu. V českém prostředí zpravodajci rozkryli pozadí útoku na sklad ve Vrběticích, za kterým stáli ruští agenti. Kromě toho nedávno rozkryli síť aktivit „Voice of Europe“, která měla za cíl uplácet politiky a aktivisty nejen v ČR.

V několika evropských státech se také objevila obvinění a podezření z fyzických útoků a sabotáží. V dubnu 2024 byly ve Velké Británii obviněny dvě osoby z napomáhání ruské rozvědce. Tyto osoby měly provést žhářský útok na objekt, kde měla být skladována zásilka pomoci Ukrajině. V Polsku byl ve stejnou dobu zatčen muž, kterého místní úřady podezřívaly ze špionáže pro Ruskou federaci v souvislosti s údajným spiknutím s cílem zavraždit ukrajinského prezidenta. V neposlední řadě byli ve stejném měsíci v Německu zadrženi dva lidé, kteří údajně plánovali fyzické útoky na infrastrukturu s cílem narušit německou pomoc Ukrajině.

Na konci loňského roku estonští vládní představitelé obvinili Rusko, že provádí hybridní operace proti pobaltským státům tím, že útočí na hranice těchto států uprchlíky ze zemí Afriky a Blízkého východu. Podle těchto obvinění mají ruské a běloruské pohraniční orgány cíleně pomáhat uprchlíkům při vyvíjení tlaku na vnější hranici EU a NATO. Podobná obvinění byla vznesena v roce 2021 ohledně používání migrace jako hybridních nástrojů v regionu. Pobaltské státy také obviňují Rusko z rušení technologií řídící GPS navigace v regionu, což způsobuje vážné problémy letecké dopravě.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.