Na sociálních sítích se šíří příspěvek, jehož autorkou je předsedkyně hnutí Trikolóra Zuzana Majerová. V příspěvku se píše o tom, že Česká republika je 2. nejhorší na světě co se týče růstu reálných mezd. Jak si však všiml projekt Demagog.cz, jedná se o tvrzení přinejmenším zavádějící.

„Autor se odkazuje na zprávu Mezinárodní organizace práce, podle níž je Česko na 4. místě od konce, situace je kromě Nikaragui horší ještě v Polsku a Brazílii. Data nicméně nejsou úplná (jen 41 států světa) a vzhledem k vývoji inflace ani aktuální,“ zjistili analytici z Demagog.cz. „Data navíc zachycují vývoj do poloviny roku 2022 a neprojevuje se v nich turbulentní vývoj inflace v posledních měsících, vč. výrazného zhoršení situace v Maďarsku,“ doplňují.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.