Už delší dobu Facebookem kolují příspěvky, že prý Česká republika bude ručit majetkem za ukrajinský dluh soukromým bankám. Má jít o částku 18 mld. eur. A jak je to ve skutečnosti? Rada Evropské unie oznámila dohodu o legislativním balíčku, který umožní poskytnout Ukrajině půjčku 18 miliard eur (437,5 miliard korun). Půjčky na příští rok budou mít desetiletý odklad splácení, většinu úrokových nákladů pokryjí členské státy prostřednictvím vnějších účelově vázaných příjmů. Rozhodně tedy není pravdou, že by šlo o dluh, který si Ukrajina vezme u soukromých bank.

Je pravdou, že Ukrajina si prostřednictvím Evropské unie půjčila i na kapitálových trzích. Česko se v tomto případě zaručí za část úvěru, který si vzala Evropská komise kvůli poskytnutí finanční pomoci Ukrajině, jež čelí ruské agresi. Poskytnutí záruky ve výši 1,4 miliardy korun schválila vláda a pověřila ministra financí Zbyňka Stanjuru (ODS) podpisem příslušné dohody. Jde tedy o částku 300x nižší, než je uváděno.

Příspěvky tedy opět míchají několik nesouvisejících balíčků pomoci do jedné.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.