Českolipští radní to ze všech stran schytali za plán vykácet jedovaté rostliny. Potíž je, že si celý plán zrodil v bujné fantazii redaktora webu Novinky.cz.

“Seznam jedovatých rostlin městský úřad rozeslal školám. Jejich ředitelé nyní musí prověřit, které z těchto rostlin na svých pozemcích mají, a úřadu poslat případné žádosti o jejich pokácení,” říká zpráva webu Novinky.cz.

Převedeno do srozumitelnější řeči: vedení škol má možnost zjistit, jestli na jejich pozemcích nerostou jedovaté rostliny. Pokud by se ředitelé rozhodli, že tyto rostliny ohrožují děti, mohou českolipskou radnici požádat o jejich odstranění.

Tento fakt je nicméně v naprostém rozporu s titulkem článku: V České Lípě dostali nápad, jak ochránit děti. Vykácejí jedovaté keře a stromy.

Tento titulek vytváří dojem, že v České Lípě má dojít k plošnému kácení – sám obsah článku nicméně titulek usvědčuje z překrucování reality.

Pozoruhodné jsou i reakce jednotlivých aktérů, které redakce Novinek oslovila: opoziční zastupitel plán na údajné plošné kácení považuje za hysterii stejně jako ředitel jedné ze škol. “Stejně jako v pohádkovém království vysekali všechny rostliny s trny, v areálech mateřských a základních škol v České Lípě čeká nejspíš stejný osud všechny keře a stromy, které jsou jedovaté,” píše autor zprávy – faktem ale je, že osud keřů a stromů je v rukou svobodné volby jednotlivých ředitelů. Z textu zprávy i oficiálního sdělení českolipské radnice nevyplývá nic, co by nasvědčovalo tomu, že “zlá” radnice zničí “hodné” keře. Přijde mi to jako hysterie. Někdo uviděl keř, co tam rostl třicet let, na internetu si přečetl, že to je jedovaté, a na to konto zřizovatel rozpoutal kampaň. Je to přehnané.”


editor

Žurnalista, autor literatury faktu, publisher Manipulátoři.cz.