To, že Rusko vede proti Česku aktivní hybridní válku, je nepopiratelný fakt. Její součástí je aktivní podpora zevnitř, pomocí kolaborantů, jejichž jednání a chování podkopává důvěru v český právní řád a demokratické zřízení. Představme si některé z aktérů, kteří poměrně bez skrupulí tlačí svým chováním naši zemi směrem na východ.

Marek Pešl je mnohem více než pod svým osobním jménem známý jako VK, což nejsou iniciály bývalého prezidenta či jeho populistického syna, ale znamenají „vedoucí kolotoče“. Pod tímto pseudonymem stále vystupuje jeden z nejvýraznějších prokremelských dezinformátorů, šéfredaktor AE News, což je jen nový název dostatečně kompromitovaného Aeronetu. Neexistuje ruský narativ, kterému by Pešl na „svém“ webu nedal dostatečný prostor. Od „prohnilosti“ západu, přes hrozbu hord muslimů znásilňující naše matky až po hrozbu tažení proti neočkovaným, kterým podle Pešla hrozí obdoba nacistické „Křišťálové noci“. Ruské zdroje Aeronet (doména zůstala, byť AE v názvu se změnilo na American European News), jeden z nejsilnějších dezinformačních webu na domácí scéně, využívají jako hlásnou troubu.

Marek Pešl má mnoho důvodů k tomu, aby se skrýval. Jeho politické aktivity ve prospěch Ruska nejsou jediným důvodem. Kromě novinářů, kteří se snažili zjistit, kdo bere peníze od inzerentů Aeronetu po něm šli i exekutoři. „Důvodem zmizení mohou být ale i statisícové exekuce vypsané na Pešlovo jméno. Podle slovenského obchodního rejstříku se pokoušel Pešl v zemi podnikat, před českými exekutory se tak může skrývat právě tam,“ napsal server Databáze známých míst a reportéři ČT následně odhalili Pešlovu roli v toku peněz, konkrétně kolem tři čtvrtě milionu ročně, které Aeronet od svých příznivců získává. „Je to člověk, přes kterého tečou peníze a vytváří obsah Aeronetu,“ říká Ondřej Kundra z Respektu, který se fyzicky s odhaleným Pešlem setkal.

K jeho odhalení paradoxně přispěla chyba Facebooku, během které FB na krátkou dobu odhalil, kdo spravuje účet Aeronetu. Reportéři ČT se tak skvělou investigativní prací dopracovali k tomu, že správě účtu jménem Dylan Tylor není nikdo jiný, než Marek Pešl a adresa, odkud účet spravoval vedla právě na Slovensko. Pešl se totiž ukrýval v Trenčíně. Dylan Tylor byla Pešlova přezdívka ještě v době, kdy se dnes „Kreml v Česku“, jak je server nazýván, věnoval amatérskému letectví.

BIS prohlásila ve svých veřejně dostupných částech zprávy Aeronet.cz za zdroj nebezpečné ruské propagandy a Ministerstvo vnitra České republiky vede Aeronet.cz jako dezinformační webové stránky. Na Aeronetu se výzva k diskutování na „necenzurovaném“ webu objevila den poté co Rusové vpadli na dodnes okupovaný Krym. Čím bizarnější, tím lepší, hlavně, že to podkopává demokratické základy Česka a pomáhá Rusku šířit rozkoly ve společnosti.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.