Kauza Vrbětice se stala terčem zájmu i v Rusku. „Na jednu stranu ruská televize mluví o tom, že jde o vážný útok na Rusko a provokaci, ale současně celou věc zesměšňuje, že sdělená obvinění jsou absurdní a úsměvná. Ruská státní televize Rossija v diskusním pořadu 60 minut například tituluje dva ruské důstojníky GRU jako Bonnie a Clyde. Hlavní propagandistický pořad Vesti neděli (Zprávy týdne) se celé věci vysmívá s tím, že dva zmínění důstojníci mohou jistě i za zablokování lodě v Suezském průplavu nebo za požár katedrály Notre Dame. Moderátor pořadu a dvorní Putinův propagandista Dmitrij Kiseljov také hovoří o malinkém naivním Česku,“ píše analytik Roman Máca.

Ruská média proto potřebují i Čechy, kteří budou hovořit proti českému postupu. Zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu v Rusku Ivana Milenkovičová upozornila, že ruská státní TV Rossija odvysílala skoro půlhodinový materiál o krizi s Českem. „Kriticky vůči ČR tam mj. vystupuje jistý Miloš Flajšhans. TV ho uvádí jako “obyčejného” Čecha žijícího 6 let v Rusku. Tentýž Miloš Flajšhans, o kterém ruská státní TV uvádí, že pracuje v české firmě, kterou ohrožuje nynější diplomatické krize, pracoval minimálně v roce 2019 v ruském státním mediálním holdingu Rossija Segodňa. Konkrétně jako jeho pražský korespondent. Do Rossija Segodňa spadá např. agentura RIA Novosti, televize RT nebo Sputnik,“ upozorňuje na výběr hostů Milenkovičová.

Jiná reportáž nese název „Expert: Česko se snaží vyplnit pokyny USA, ale zadání zbabralo.“ „Ve stejné reportáži se objevuje i český korespondent ruského státního portálu Sputnik Vladimír Franta. Franta mluví o protiruské hysterii v Česku a že od „západního kosmopolitního společenství přichází hypnóza“, která má způsobovat agresi vůči Rusům a Rusku. Jinými českými obhájci pozic Kremlu, kteří se v ruské státní televizi v kauze Vrbětice objevili, byli bývalý místopředseda KSČM Josef Skála, v Rusku vyznamenaný bývalý europoslanec za KSČM Jiří Maštálka, či bývalý ministr a diplomat Jaroslav Bašta,“ upozorňuje ve svém analytickém článku Roman Máca.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.