Například bývalá poslankyně za ČSSD Pavlína Nytrová, která poslední léta sdílí jasně proruské názory, nebo například i „Deník TO“ uveřejnili zkreslený pohled na průzkum veřejného mínění. Ten se týkal narovnání práv homosexuálním párům a provedla ho agentura NMS. „Většina české společnosti je pro zachování klasického manželství,“ stojí v příspěvcích.

A jak je to ve skutečnosti? „Podle 3 z 10 Čechů a Češek by svazky stejnopohlavních párů měly zaručovat stejná práva pod názvem manželství, uvádí to spíše ženy, lidé mladší 45 let a z větších měst. 2 z 10 pak také podporují narovnání práv vůči manželství, název svazku by však podle nich měl být jiný (bez rozdílů mezi sociodemografickými skupinami). Každý desátý by zavedl stejná práva s výjimkou možnosti adopce či osvojení dětí a s jiným názvem než manželství, přičemž je tento postoj výrazně častější mezi muži,“ píše agentura NMS. Podle grafů je pro úplné narovnání vztahů včetně adopce dětí přesně 50 % respondentů, zatímco proti je 23 % respondentů.

Průzkum tedy lze brát tak, že většina lidí si přeje narovnání práv včetně toho, že homosexuální páry budou moci společně adoptovat dítě nebo starat se o dítě v pěstounské péči. Zároveň si však přejí, aby byl zachován jiný název pro tyto svazky.

Připomínáme, že už v současné době je možné, aby lidé žijící v homosexuální svazku spolu vychovávali děti. Zákon pouze nedovoluje, aby adoptivními rodiči nebo pěstouny byli oficiálně oba dva. Úřady ovšem už nyní berou ohled na to, že žadatel má partnera nebo partnerku.

Příspěvek Nytrové nebo Deníku TO je nicméně zavádějící. Lidé si přejí „zachovat klasické manželství“ pokud je tím myšleno, že manželství je jen svazek muže a ženy, zároveň si však přejí narovnání práv.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.