Uprchlého dezinformátora Tomáše Čermáka (36), který se v ČR vyhýbá nástupu do vězení, zadrželi v úterý policisté v Polsku. V nejbližší době by mělo následovat jeho předání do ČR. Do té doby zůstane v seznamu hledaných osob.

Právě na základě této databáze totiž někteří dezinformátoři odmítají věřit, že byl Tomáš Čermák dopaden. Ten totiž natočil video, ve kterém tvrdil, že je v Rusku.

„Oddělení pátrání a identifikace osob Kriminálního úřadu Národního policejního ředitelství bylo informováno, že hledaný občan České republiky Tomáš Č. se může nacházet na území Polské republiky. Muž byl českou justicí odsouzen k trestu odnětí svobody na 5,5 roku za trestný čin napomáhání terorismu. Tomáš Č. se začal skrývat před orgány činnými v trestním řízení a byl na něj vydán evropský zatýkací rozkaz,“ píší polští policisté.

Podle zdroje z české policie ho mohlo prozradit to, že použil svůj mobilní telefon. Je tedy možné, že věc souvisí s dalším dezinformátorem Pavlem Zítkem, který ve věc vypovídal na policii. Čermák se mohl pokusit s ním spojit, aby zjistil informace z výslechu. Jedná se však o spekulace, protože policie věc více nekomentuje.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.