Na Facebooku se stále častěji objevuje narativ, že prezident Volodymyr Zelenskyj se na Ukrajině chová jako diktátor, když například vypíná televizní stanice nebo jiným způsobem cenzuruje. K tomu je využíváno i video z roku 2021, kdy údajně mu hrozil impeachment.

O co tehdy šlo? 2. února 2021 prezident Volodomyr Zelenskyj vydal dekret, ve kterém pozastavil činnost 3 televizních kanálů napojených na Rusko. „Ukrajinské úřady uvalily sankce s pětiletou platností na proruské televizní kanály, jejichž beneficiářem je Viktor Medvedčuk, ukrajinský oligarcha a kmotr ruského prezidenta Vladimira Putina. Jde o kanály 112 Ukrajina, NewsOne a ZIK, u nichž je jako formální vlastník veden Taras Kozak. Sankce, které se na tyto televize vztahují, zakazují jim jak finanční transakce, tak vysílání. Pro začátek musíme chápat, že svoboda slova jako taková na Medvedčukových televizních kanálech nikdy neexistovala. Zdejší moderátoři pracovali pro politickou stranu Opoziční platforma pro život, což ve vysílání přímo přiznávali. Poslanci za OPPŽ mohli „redaktory“ umlčet, kdykoli se jim tito snažili skočit do řeči. I když po většinu času moderátoři tak či tak mlčeli, zatímco členové OPPŽ odříkávali své monology. Stávalo se, že při „rozhovorech“ třeba s Vadymem Rabinovyčem „redaktor“ celou čtvrthodinu neřekl nic. A když v pořadu mluvil Medvedčuk, vyhýbali se tázající novináři veškerým sebeméně ostřejším otázkám.

Kanály vlastněné Putinovým kmotrem všemožně obhajovaly anexi Krymu. Jurij Dudkin v ZIK prohlašoval, že ruská armáda ubránila poloostrov před ukrajinskou armádou a zamezila vraždění jako na Majdanu. Oleh Vološyn v ZIK vykládal, že anexí Krymu Rusko odvrátilo „budoucí velkou válku“, k níž by mohlo dojít, kdyby byla na ukrajinském území rozmístěna infrastruktura NATO. Navíc Vološyn de facto tvrdil, že ruská vakcína „převažuje křivdu“ kvůli anexi.

Válku na Donbase proruské televize přímo dávaly za vinu Ukrajině. Renat Kuzmin v ZIK tvrdil, že byla to skupina ukrajinských spiklenců, která nejdříve skrze Majdan převzala státní moc a pak „kvůli udržení vlastní moci rozpoutala válku na Donbase“. Moderátor NewsOne Ruslan Kocaba vykládal, že „vzbouřený Donbas se pokusili zkrotit za pomoci tanků […] Právě kyjevští spiklenci a, dalo by se říct, zrádci 14. dubna 2014 nelegálně vyhlásili jakousi protiteroristickou operaci,“ psalo se tehdy.

Kromě toho další byznys Medvedčuka a Kozaka pomáhal financovat proruské separatisty. „Zelenského dekret o zákazu proruské propagandy na Ukrajině vychází ze zákona o sankcích, který byl naposledy upraven v roce 2018. Ukrajina může zavést sankce proti ukrajinským občanům a společnostem ve dvou případech: Pokud jsou pod kontrolou nebo vlivem cizí mocnosti nebo pokud sponzorují terorismus na Ukrajině nebo v zahraničí. Podle několika ukrajinských médií, která citovala zdroje z vlády, byly sankce proti Kozakovi zavedeny kvůli jeho vazbám na nelegální dodávky uhlí z okupovaného Donbasu,“ psala ukrajinská média.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.