Populističtí politici a protivládní aktivisté straší před enormním zdražovaním elektrické energie. Podle nich veřejnoprávní média lhala, když psala, že ceny elektřiny klesají.

A jak to tedy je? Ve skutečnosti cena silové elektřiny stále klesá, ačkoliv už pomaleji. Vloni na trhu šlo 1MWh silové eketřiny koupit za 396 eur, nyní za 128 eur. Horší to je s regulovanou cenou (cenou za distribuci). Ta se má skutečně od 1. ledna 2024 zvýšit.

Například v největším distribučním území ČEZ Distribuce (střední, východní a západní Čechy, severní Morava a Slezsko) zdraží variabilní složka u domácnosti, která elektřinu používá k běžné spotřebě (sazba D02d) o 28,21 procenta. Domácnost místo letošních 1611 Kč tak podle návrhu ERÚ zaplatí 2065,48 Kč za MWh včetně DPH.

Ve výsledku však půjde o zdražení v řádu několika procent oproti současným cenám. „Modelová rodina žijící v bytě, která elektřinu používá k běžné spotřebě (svítí, vaří a napájí spotřebiče – sazba D02d) letos platila s veškerou vládní pomocí 8170 Kč za MWh včetně DPH. Příští rok se jí však vlivem zdražení regulované části, pokud projde v navrhované podobě, konečná cena za MWh zvýší na 8344,7 Kč s DPH. Při spotřebě 3,5 MWh za rok se tak její roční náklady na elektřinu podle propočtů Centropolu zvýší z 28 598 Kč na 29 206 Kč s DPH,“ uvádí Centropol.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.