Na Facebooku se šíří příspěvek, který má poukazovat na fakt, že budova centrály NATO připomíná nacistický znak jednotek SS. Ve skutečnosti však ono „SS“ na budově někdo zvýraznil do fotografie uměle a bez tohoto zvýraznění budova vypadá jinak.

„Pokud se o prázdninách vydáte do Bruselu, jedna z prvních budov, kterou potkáte cestou z letiště, je nová obří centrála NATO. Nová centrála NATO sice stojí na dohled od té staré, obě budovy se ale liší jako den a noc. Ta původní je přízemní, hranatá a místy vypadá jako naskládané dělnické unimobuňky. Její nástupkyně je obří zaoblený kolos ze skla a oceli, který ze vzduchu připomíná spojené prsty. Ty propojuje více než 30 metrů vysoký a 250 metrů dlouhý koridor nazývaný Agora,“ píše Český rozhlas.

„Jak už bylo řečeno, půdorys sídla má představovat propletené prsty rukou. Protože je křídel jen osm, mají natovské ruce jen osm prstů. Každý z nich je 188 metrů dlouhý,“ píše Deník.cz.

Z leteckých snímků je jasně vidět, že budovu propojuje onen koridor zvaný Agora. Je tedy zřejmé, že o znak „SS“ nejde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.