Na Facebooku se začíná šířit příspěvek, který má naznačovat, že celní správa se dala do boje s lidmi, kteří nakupují v Polsku. „Tak Staňura začal boj s polskými obchody. Celní správa začala kontrolovat kufry aut i ve vesnicích a tašky lidi co jdou na vlak ??? Pamatujte si to,“ stojí v jednom takovém příspěvku, který v době psaní článku měl přes 700 sdílení.

Tisková mluvčí Celní správy Bc. Zuzana Němcová nám však vysvětlila, jak je to ve skutečnosti. „Primární činností celní správy České republiky je celní dohled nad zbožím v rámci jednotného celního území Evropské unie a s tím spojená ochrana vnitřního trhu. Celní orgány jsou mimo jiné správcem spotřebních daní, kam spadá  daň z tabáku a tabákových výrobků, piva, vína a meziproduktů, minerálních olejů  a lihu.  Operativním článkem přímého výkonu kontrolní činnosti  celní správy jsou skupiny mobilního dohledu, které provádějí kontroly nad zbožím podléhajícím celnímu dohledu nebo spotřební dani přímo v terénu. Hlídky mohou tyto kontroly provádět po celém území, tj. na pozemních komunikacích, vlakových spojích, na letištích a tuto činnost vykonávají nepřetržitě. (…) Dle zákona se každý občan musí kontrole podrobit, avšak průběh kontroly není nikterak šikanující a kontrolní hlídky se snaží co nejvíce minimalizovat zatížení kontrolovaného subjektu. Kontroly tohoto typu probíhají na celém území ČR a nejedná se tedy o cílené zaměření kontrolní činnosti pouze na příhraniční oblasti s Polskem,“ napsala tisková mluvčí.

Tiskové oddělení Celní správy nám také poskytlo odkazy na tiskové zprávy (1, 2, 3, 4, 5) prokazující, že kontrolní činnost probíhá po celém území ČR a právě se zaměřují mj. právě například na pašování tabákových výrobků. Cílem celníků tedy není někoho odrazovat od nákupu v Polsku, ale zabránit pašování zboží. Faktem je, že přes Polsko také například lidé vyrábějící a konzumující drogy pašují léky, které v ČR lze sehnat jen na předpis. Cigarety nebo léky by právě šly převézt i vlakem.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.