Českou republikou se stále šíří sekta lidí, která tvrdí, že pitím dezinfekce léčí téměř všechny známé nemoci, od banálního nachlazení až po rakovinu či AIDS. Nejnověji se například šíří šílená teorie, že dezinfekce CDS, MMS (případně CDS2, MMS2) fungují jako lék proti COVID-19. Existuje i česká skupina.

Autorem MMS je Jim V. Humble. V roce 1996 údajně vyléčil skupinu dělníků, která v guyayanském pralese onemocněla malárií právě pomocí roztoku chlordioxidu. V roce 2001 pak začal nabízet výrobek MMS „Miracle Mineral Supplement“. MMS se podává v poměru 1 kapka chloritanu na 5 kapek kyseliny citronové v několikahodinových intervalech a postupně se dávka zvyšuje na maximum 25 kapek. MMS má hubit v těle nežádoucí patogenní bakterie a parazity, kteří, jak už víme, mohou za širokou škálu nemocí včetně rakoviny. Proti výrobku se samozřejmě „spikla farmaceutická lobby“. MMS je v několika státech zakázáno, včetně USA. Důvod je jednoduchý, jde o toxickou látku a nelze ji nabízet jako léčivo. Humble kvůli tomuto tlaku změnil význam zkratky na „Master Mineral Solution“. Ani to mu nepomohlo. Úřad pro potraviny ve Velké Británii (FSA) už v roce 2010 varoval před konzumací Miracle Mineral Solution, jehož užívání může mít podle FSA nežádoucí účinky jako nucení ke zvracení, průjem, dehydrataci a snížení krevního tlaku. Stejně tak varování vydala kanadská Health Canada. U nás ve stejném roce vydala varování Státní zemědělská a potravinářská inspekce. „Konzumentům MMS hrozí popálení trávicího traktu,“ informovala inspekce na svém webu. Navzdory tomu se u nás fenomén MMS rozšířil mezi fandy alternativní medicíny. Do Česka přijel dokonce i sám autor preparátu, aby jej tu propagoval. Ostatně, aby on i další propagátoři jeho preparátů neměli problémy s úřady, založili si vlastní církev a Jim Humble se jmenoval jejím arcibiskupem.

Co je pozoruhodné, MMS se dočkalo nejen další verze od Jima Humbla, a to MMS2, což je prášek chlornanu vápenatého, který se polyká v kapslích, ale i dalších modifikací. Andreas Ludwig Kalcker vytvořil CDS, což je ClO2 vyráběné v oddělené nádobě s kyselinami – citrónovou nebo s HCl – chlorovodíkovou. Dnes je ale mezi uživateli nejoblíbenější verze CDS2, „… poslední, nová verze CDS, kdy se v oddělené nádobě nechá reagovat chloritan sodný – NaClO2 s hydrogensíranem sodným – NaHSO4 a vzniká nejčistější roztok ClO2 ve vodě, kde nejsou žádné nežádoucí a škodlivé sloučeniny. Je to nejčistější známá verze oxidu chloričitého, kdy vodě je skoro 100% čistota ClO2, lze říci, že 99,9%, což oproti staré MMS s kys.citrónovou, kde byla čistota jen 65% je velký technologický pokrok a obrovský krok kupředu vzhledem k uživateli a uživatelské vlídnosti k organismu i účinnosti,“ můžeme se dozvědět na fanouškovských stránkách určených MMS a CDS. Návodů, jak si doma tyto rozličné sloučeniny připravit, se na internetu najdou desítky. Stačí se podívat na videa na YouTube.com, v nichž rozliční uživatelé míchají své preparáty v kuchyni jako starodávní alchymisté.

„Chlordioxid je silné oxidační činidlo a používá se proto průmyslově na bělení textilií a papíru a také jako dezinfekční prostředek. Je silně toxický. Bakterie a viry ničí, ovšem stejně tak patogenní jako ty hodné. K vnitřnímu použití je nevhodný a o jeho pozitivním účinku v těle lze silně pochybovat,“ napsal ve svém rozboru problematiky MMS dnes již zesnulý lékař Jiří Heřt. Navíc vyloučil i možnost nějakého pozitivního účinku této látky v organismu. Už v žaludku se totiž působením silné kyseliny solné většina chlordioxidu uvolní. Okamžitě reaguje s obsahem žaludku a vyčerpává se. Jeho vstřebávání stěnou žaludku, jak tvrdí pan Humble, je nesmysl. Představa o pronikání střevní stěnou, do červených krvinek a tělesných buněk nebyla nikdy prokázána. Červené krvinky ho nepřenášejí „jako kyslík“, jak píše Humble, protože hemoglobin, krevní barvivo, je určeno specificky pro vázání molekulárního kyslíku. Oxid chloričitý je vysoce toxický, oxidující a škodí i životnímu prostředí. Obdobné vlastnosti má chloritan sodný.

„Různé nabídky tohoto produktu na internetu nebo informace v různých reklamních publikacích však dokazují opak,“ uvedla mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Martina Šmídtová.

„Případ léku je ukázkou naprosto bezohledného hazardování s lidským zdravím, přípravek slibuje konzumentům nemožné, jeho užíváním si však lidé mohou ublížit,“ podotkla Šmídtová.

Prodejcům přípravku kromě zákazu uvádění zboží do oběhu hrozí ze strany inspekce také finanční pokuty ve správním řízení. Podle Jindřicha Pokory ze SZPI zákon umožňuje udělení až 50milionové pokuty.

Existují i studie, ve kterých byla účinnost těchto látek vyloučena. Konkrétně proti malárii. „Myši, kterým byl podán MMS, uhynuly ve stejném časovém intervalu jako myši neléčené. Rovněž tak nebyla signifikantně ovlivněna ani parazitémie. Aplikace MMS tudíž neměla žádný léčebný účinek na probíhající infekci a neměla signifikantní vliv ani na přežívání zdravých myší. Případná toxicita MMS nebyla podrobněji sledována. Zvolená koncentrace MMS odpovídala či byla dokonce vyšší než koncentrace použitá pro údajné vyléčení malarických pacientů. Dle J. Humbla by zároveň měla stačit jediná dávka MMS a jen ve vážnějších případech dávky dvě, a to v rozmezí 4 až 24 hodin. Pokusné myši obdržely jednu z nejvyšších doporučovaných koncentrací, a to dokonce ve dvou dávkách v doporučovaném časovém rozpětí. Přesto došlo u experimentálních myší ke 100% úmrtnosti, a to ve stejném časovém intervalu jako u myší bez aplikace MMS. Na základě provedeného experimentu můžeme proto prohlásit, že MMS neměl ani částečný terapeutický efekt. Důkladnější statistickou analýzu získaných výsledků však budeme moci provést až po navýšení počtu myší v jednotlivých skupinách v novém experimentu,“ píše se v experimentu Masarykovy univerzity.

Před užíváním MMS, MMS2, CDS či CDS2 varuje i slovenská skupina Lovci šarlatánů: „Samotný chloritan sodný může tělu způsobit vážnou újmu. Samozřejmě závisí na množství,“ varují slovenští lékaři a aktivisté.

V kazuistikách už se objevil i případ úmrtí ženy, která zemřela dvanáct hodin po požití MMS, které si vzala jako prevenci malárie. Ostatně jeden ze slovenských členů skupiny Lovci šarlatánů se střetl s případem pacientky, která na tři dny skončila v nemocnici kvůli problémům po požití MMS.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.