Na webu Novinky.cz vyšel článek o údajném brutálním zásahu policistů v Amsterdamu. Ten se měl udát 2. ledna 2022. V Nizozemsku platí kvůli šíření covidové varianty omikron od prosince přísná opatření, včetně zavřených obchodů, restaurací a právě zákazu shromažďování. Nizozemská odnož hnutí Žlutých vest na svém twitterovém účtu v neděli zveřejnila dvě videa, která ukazují střet strážců pořádku s protestujícími. Na jednom se do jednoho z protestujících zakousne policejní pes, na druhém je, jak policista udeří muže obuškem do hlavy.

„Policie v neděli v poledne zasáhla proti tisícovce demonstrantů shromážděných na Museumplein v Amsterdamu na protest proti zdravotním opatřením, která mají zpomalit šíření onemocnění Covid-19. Policie pomocí dronu přelétajícího nad náměstím vyzvala lidi, aby oblast opustili. Na informačních panelech byla rovněž informace, že se chystají zasahovat policisté a je nutné místo opustit,“ píší nizozemská média. Ze záběrů například Deily Mailu je zřejmé, že část demonstrantů policisty navíc napadla. „Na videu dostal obuškem muž, který napadal policistu pěstmi. Druhé video začátek nemá, tam nelze vyvozovat nic. V právním státě nemůže policie přihlížet porušování zákona a může v rámci zákona použít sílu, pokud někdo nerespektuje její výzvy, nebo dokonce na policisty útočí,“ reagoval novinář Jan Moláček na Alexandra Vondru, který se vyjádřil k údajné nepřiměřenosti zásahu.

Policie zadržela 30 osob, byli zraněni 4 policisté.

Alexandr Vondra situaci rovněž srovnal s Polskem, kde platí zákaz potratů. V listopadu například kvůli zákonu zemřela žena. Lékaři jí řekli, že musí počkat, až porod začne sám, nebo až plodu přestane bít srdce, místo toho aby podnikli kroky, které by ženě zachránily život. Plod měl 485 gramů a měl řadu vývojových vad.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.