Místopředseda SPD v Libereckém kraji Bronislav Kalvoda publikoval koláž, která má ze lži usvědčovat masmédia. Jedná se o fotografii bomby, která zasáhla nákladní vozidlo. Podle fotky byla prezentována různě. Například Ukrajinci, že se jednalo o ruskou bombu a prý také stanicí Al Jazeera jako izraelská bomba v pásmu Gaza.  „To jen tak k těm dezinformacím, kterými se to v našich slavných masmédiích jen hemží. Nikdy jsem žádnou válku neobhajoval a nikdy tomu tak nebude. Vadí mi ale lži, jednostranná propaganda a cenzura,“ tvrdí Kalvoda. Příspěvek také rozesílán řetězovou formou do e-mailových schránek.

Zdá se ovšem, že ten, kdo na sociální síť sdílí dezinformaci, je však samotný představitel SPD. V prvé řadě je nutné dodat, že se jedná o koláž už z roku 2015. A jaký je tedy původ bomby? Původní fotografii zveřejnil ukrajinský voják Andrij Zacharov v roce 2014 na Facebooku. Andrij Zacharov je vojákem ukrajinské armády a fotografii jako první převzala ukrajinská média s potvrzením, že zasažený vůz je ve výbavě tamní armády.

Původní fotografie se proto zdá být ta s ukrajinským vojenským nákladním automobilem, který byl zasažen ruskou raketou. Raketu používá jak ruská, tak ukrajinská armáda, ale ne Izrael, takže je přinejmenším jasné, že poslední případ, kdy byla raketa označena jako izraelská, je nepravdivá. Tvrzení, že se jedná o ukrajinskou raketu skutečně přinesla i ruská média, pravděpodobně to je však pouze součást jejich propagandy. V té době totiž bylo sestřeleno civilní letadlo při letu MH17. Nepodařilo se nám dohledat, že fotografii jakkoliv prezentovala stanice Al Jazeera.

Na fotografie tedy je s největší pravděpodobností ruská střela proti ukrajinské armádě, případně střela proruských separatistů. Rusko jako obvykle věc zpochybnilo. To, že střela byla prezentována jako střela v pásmu Gaza, se nepodařilo dohledat. Bronislav Kalvoda se tedy jen snaží nabudit dojem, že médiím nelze věřit.

Zdroj: Skeptics


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.