Společnost Twitter, která provozuje stejnojmennou sociální síť se pustila do boje s dezinformacemi. A zdá se opravdu ve velkém. Na své síti odmítá publikovat tzv. „twetty” odkazující na velké množství českých dezinformačních webů. Kvůli blokaci serveru Parlamentní listy zuří mluvčí hradu Jiří Ovčáček, který si chce stěžovat u vedení společnosti a žádat nápravu.

Ovčáček tvrdí, že Twitter porušuje základní listinu lidských práv, v které se píše, že „cenzura je nepřípustná”. Twitter však nemá své servery v ČR a tak se českými zákony nemusí řídit. Podle mezinárodního práva internetové služby mají dodržovat zákony té země, kde mají servery nebo hosting. Stejně obchází české zákony například neonacistický web White media, který vytváří protizákonný obsah, doménu a server má ovšem v USA a tak je na ně česká policie bohužel krátká. Dalším faktem v neprospěch Ovčáčka je, že uživatelé Twitteru svou registrací stvrzují, že budou dodržovat pravidla sítě. V pravidlech je například, že cokoliv na sociální publikujete, stane se vlastnictvím společnosti a ta má možnost si se statusy zacházet jak uzná za vhodné. To znamená je i mazat či blokovat. Twitter je navíc komerční projekt, nikoliv veřejnoprávní služba.

Aktuální seznam blokovaných adres:
ac24.cz
aeronet.cz
antiilluminati.net
badatel.net
badatel.sk
beo.sk
bezpolitickekorektnosti.cz
ceskoaktualne.cz
czechfreepress.cz
dolezite.sk
e-republika.cz
eurasia24.cz
freepub.cz
hlavnespravy.sk
infokuryr.cz
isstras.eu
lajkit.cz
magnificat.sk
megazine.cz
nazorobcana.sk
novarepublika.cz
nwoo.org
osud.cz
panobcan.sk
paratdnes.cz
pravdive.eu
protiprudu.org
protiproud.cz
prvopodstata.com
rukojmi.cz
slovenskeslovo.sk
svetkolemnas.info
svobodnenoviny.eu
vlasteneckenoviny.cz
zemavek.sk
zvedavec.org

AKTUALIZACE: Twitter blokaci Parlamentních listů zrušil. (8.6.2018, 11:00)

Napsal: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.