Konspirační teoretici fandící Rusku vymýšlí nejrůznější šílené teorie. Stovky sdílení má například výmysl Martina Pekára, podle něhož Ukrajina chystá zinscenování mimořádně tragického útoku jadernou zbraní. Ta má být svrhnuta USA a vše má být svedeno na Rusko.

„Ruská naivní propaganda má své stoupence na Slovensku. Stačí jim cokoli, oni tomu uvěří. O import ruských hoaxů se starají dvorní trollové, mezi kterými je i účet “Martin Pekár”. Ten nově tvrdí, že Ukrajinci si shodí sami na sebe americkou jadernou bombu. Toto tvrzení mnohým čtenářům stačí. Manévrovací prostory pro následné logické uvažování jsou nemožné, neboť absentují. Fašisté na Ukrajině se dohodli s Američany, že jim tam shodí jadernou bombu. Jaderná bomba následně zabije vše živé na Ukrajině a v sousedních státech, radiace zničí Evropu. Všechno se shodí na Rusko. Mrtví Ukrajinci budou slavit výhru v pekle. Vůbec nenastane masová migrace do USA z Evropy, které si tak střelí do vlastní nohy,“ okomentovala sarkasticky status slovenská policie.

Jindy prokremelští trollové šíří informaci o údajných masových protestech na podporu Putina a Ruska v západní Evropě. Prý v Paříži přišlo 250 000 lidí a v Berlíně prý dokonce půl milionu. Dokládá to však fotkami z recesistického webu, který použil fotky sklizně bavlny a fotku koberce.

„A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude. A strašně rychle se množí,“ tak zní citát z jedné z her, které měl údajně napsat Jára Cimrman. Zdá se, že ovšem ještě horší jsou Ukrajinci, kteří lezou z kanálů a slovo od slova citují ruskou propagandu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.