Už v září se v médiích objevily zprávy o automobilech s podivnými SPZ na Chrudimsku. Nyní se zdá, že tyto „SPZ“ mají jako společného jmenovatele podivnou sektu.

„Asprina, Artima nebo Kaliva. Nejde o žádná krycí jména z počítačových her, ale vymyšlené registrační značky aut, která policie odstavila na několika místech v Litomyšli. Všechny vozy s podivnými značkami mají botičky a zdobí je taky plakáty sekty Slovanský národ Gána Sepata – Čahínas. Jde o sektu podivínů, kteří neuznávají existenci našeho státu a označují ho za korporaci. Jedna z jejích už vloni kontrolovaných členek vyhrožovala policii a poté i Deníku, který o případu napsal. Jak dlouho v Litomyšli u silnice I/35 odstavená auta zůstanou, není zatím jasné,“ píše Deník.cz.

Ve skutečnosti se sekta nazývá Novija Gána Sepata a měl by za ní stát Milan Berger. Ten na sebe upozorňoval už v době vrcholící pandemie COVID-19, když provozoval youtubový kanál Zprávy z Galaxie.

„Poprvé jsem se o něm dozvěděl z youtubového kanálu Zprávy z Galaxie, kde dostával pan Milan Berger alias Auroran Dift Lavus mediální prostor. Pan Berger jako Auroran Dift Lavus ve vysílání hovořil o tom že je vtělený mimozemšťan a má zázračné léčitelské schopnosti. Díky této yutubové medializaci a jeho propagaci vznikla sekta s názvem Novija Gána Sepata, kterou vede pan Milan Berger, založili si webové stránky a pořádají léčebné seance. Co mám informace, nikdo z jeho týmu nemá terapeutické vzdělání, nepodniká v tomto oboru, vybírají za léčebné seance finanční prostředky, které nedaní.

Lidé v této sektě věří, že patří do určitého mimozemského rodu, který jim určuje pan Berger, doporučuje jim veganskou stravu, také hovoří nesmyslnou lingvistickou řečí tzv. slavanštinou, propagují panslavismus, věří že spasí tento svět. Spolupracují s Narinem a Danikou z organizace (Živý člověk), ti pořádají přednášky o vystoupení z korporátů, a nabádají aby se lidé vzdali občanství, ohánějí se listiny práv a svobod. Mnozí členové jezdí pod falešnými značkami SPZ, byl o tom článek i v médiích.

Výsledkem činnosti sekty je, že se lidé dostávají do dluhové pasti, také uvnitř sekty dochází k údajnému sexuálnímu obtěžování, hovoří se i o prostituci, to ale nemůžu vyvrátit ani potvrdit. Co ale vím, že jsou na seancích přítomny i malé děti, které tam mohou chodit pouze pokud přejdou na veganskou stravu. Dle mých dalších informací, co jsem se dozvěděl od svých zdrojů, tak došlo díky těmto lidem k tomu, že jedna z jejích členek přišla díky jejich radám o svého syna. Jiní zase o majetek, který prodávají, ti lidé to dělají z přesvědčení a manipulace, samotní představitelé sekty si žijí nad poměry, kupují luxusní auta či pozemky,“ napsal nám člověk, který je s poměry v sektě seznámen, ale nechce být jmenován.

Skupina sekty („Lubínja za Hono“) má na Facebooku přibližně 2 500 členů. Na svých stránkách mají, že cílem je vytvořit dvě komunity (vesnice). Jednu v blízkosti Hradce Králové a druhou u Brna.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.