Sociálními sítěmi koluje text, který tvrdí, že v Slovinsku a vypukl velký skandál s očkováním a dnes o něm mluví celé Slovinsko. „Hlavní sestra Univerzitního zdravotnického centra, kliniky v Lublani, která pracuje na příjmu lahviček a vše řídí, podala výpověď. Před kamerami vytáhla lahvičky s tekutinami. Na lahvičkách ukázala lidem kódy, z nichž každý obsahoval číslo 1, 2 nebo 3, a pak vysvětlila význam těchto čísel. Kódy s 1 jsou placebo, fyziologický roztok. Kódy s číslem 2 jsou klasické lahvičky s mRNA. Kódy s číslem 3 jsou tyčinky mRNA obsahující onkogen spojený s adenovirem, který přispívá ke vzniku rakoviny,“ píše se v hoaxu.

Problém je, že na videu není žádná zdravotní sestra z Lublani a od tvrzení se distancovala také nemocnice. Na videu žádné lahvičky neukazuje.

Jaroslav Flegr by prý chtěl perzekvovat a šikanovat neočkované. Píše se to však jen ve vymyšleném statusu falešného profilu. Biolog se totiž jmenuje Jaroslav Flegr, ne Jaroslav Flégr a na skutečném profilu má jinou profilovou fotografii.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.