Volby se blíží a tak se internetem začínají šířit nejrůznější hoaxy. Zdá se, že největším terčem jsou zatím Piráti (1, 2, 3). Nyní se šíří fotografie, která má údajně znázorňovat sestru předsedy České pirátské strany Ivana Bartoše. Bizarní hoax je zasílán řetězovými e-maily.

Fotografie ženy nemá samozřejmě s Ivanem Bartošem nic společného. Tato fotografie se šířila na internetu už v roce 2014, samozřejmě bez jakékoliv souvislosti s Ivanem Bartošem. Ivan Bartoš má skutečně sestru. Jeho sestrou je Marie Hubálek Kalbáčová, která působí jako docentka buněčné biologie na Univerzitě Karlově.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.