Zde má asi někdo rád pohádku Chlapec s parožím. Podle nejnovějších hoaxů šířených na sociální síti Facebook (1, 2, 3) v Turecku vystoupili před kamerou tři lékaři, kteří ukázali fotografie dětí, které se narodily očkovaným rodičům. Dítě s ocasem, dítě se zvířecími chlupy, dítě s 3 rukama a 4 nohama, dítě s jedním okem a podobně. Vše bylo uvedeno v televizi Beyaz, která je známá šířením falešných zpráv. Nedávno třeba „informovala“ o čipování vakcínami od Billa Gatese. Konspirační teoretici jsou tedy schopní věřit i turecké bulvární televizi.

A teď racionálně. Například obrázek dítěte s ocáskem se objevil už v roce 2014. Dr. Giberson ukazoval tento (za což se později musel omluvit) falešný obrázek, kdy očkování proti covidu ještě nebylo. Když si projdeme fotografii po fotografii, všechny jsou stažené z internetu a byly vyvráceny jako falešné už dříve.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.