Sociální sítí Facebook se šíří velmi bizarní hoax. Jde o údajný plán „elit“ opatření proti COVID-19. Má dokazovat, že vše je předem naplánováno.

„V dokumentu se nacházelo tolik primitivních gramatických a stylistických chyb (např. COVIT místo COVID-19), že by člověk předpokládal, že mu málokdo uvěří. Opak se stal pravdou. Kus vytištěného papíru získal nakonec více než 15 000 sdílení, což znamená, že se dostal k více než 100 000 uživatelům Facebooku. Není vyloučeno, že autor dokumentu si chtěl jen vystřelit z občanů věřícím hoaxům a tak ho záměrně s chybami distribuoval dál. Pokud to tak bylo, nemohl čekat, že se najde tolik osob, které mu opravdu uvěří,“ píše slovenská policie.

Velmi rozšířený status s hoaxem už je vymazaný. Slovenská policie totiž požádala společnost Facebook o smazání příspěvku.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.