Na sociálních sítích se šíří někdy neskutečné šílenosti. Jedna z takových neuvěřitelných teorií tvrdí, že kovový pás u roušek a respirátorů šíří 5G signál. Například toto video má přes 6 tisíc sdílení.  

Kovový pruh v maskách slouží samozřejmě zcela k jinému účelu. Slouží k lepšímu tvarování ochranné pomůcky kolem nosu uživatele. Účelem je, aby mezi obličejem a maskou zůstala co nejmenší skulina přes kterou by vás mohl někdo čímkoliv nakazit. Masky se používají i jinde než v lékařství a další z účelů je, aby se do vašeho dýchacího ústrojí dostalo co nejméně prachu či jiných škodlivin.

Dr. April Ballerové ze Světové zdravotnické organizace (WHO) k tomu dodává: „Ověřte, která strana je nahoře: obvykle se jedná o kovový pás. Přiložte kovový pruh tak, aby se vytvaroval ve tvaru nosu.“


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.