O víkendu se v Praze uskutečnila menší demonstrace odborů. Ačkoliv některé odborové organizace nabízely odborářům, kteří pojedou do Prahy, odměnu 500 Kč, na Václavském náměstí se sešlo jen několik tisícovek lidí. Různé mediální projekty si navíc všimly, že i tak se na náměstí sešla podivná směsice lidí. Někteří opěvovali Lenina, jiní zase šířili nesmyslné konspirační teorie o Velkém resetu.

Na stranu druhou terčem falešných zpráv byl šéf největší odborové organizace ČMKOS Josef Středula, který se chystá také kandidovat na prezidenta. Podle falešné zprávy bere 420 tisíc korun měsíčně plus náhrady. Dezinformace se chytila i senátorka Miroslava Němcová, ačkoliv se objevila na twitterovém účtu Jarda Efko, který paroduje poslance za ANO Jaroslava Faltýnka. Josef Středula následně přiznal, že jeho plat činí 110 tisíc korun měsíčně.

Zcela nemístné je oslovení odborářů soudruhy. Odbory mají své nezastupitelné místo v západních zemí. V odborech nejsou lidé proto, že jsou chudí, ale protože jinak než jako kolektiv se se zaměstnavatelem vyjednávat nedá a debata o nastavení platů a mezd je jen jedna z mnoha, která je potřeba ve firmě či na úřadě vést. Velké a silné odbory na straně jedné, a svazy průmyslníků a zemědělců na straně druhé, jsou předpoklad pro stabilní a výkonnou ekonomiku. Proto se také čas od času mj. koná Rada hospodářské a sociální dohody, což je iniciativní a dohodovací orgán vlády ČR, který vede tzv. tripartitní jednání. V tomto orgánu jsou zástupci vlády, zástupci odborových organizací a zástupci zaměstnavatelských a podnikatelských svazů.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.