Psal se rok 2015. Bezpečnostní informační služba v ČR odhalila tři ruské špiony. „Kontrarozvědka zahájila akci k odhalení prvního ze tří ruských špionů už před tři čtvrtě rokem. V následujících týdnech po jeho odjezdu pak kontrarozvědka přišla na další dva, kteří opustili zemi rovněž s nálepkou „nežádoucí“. Tentokrát už šlo o zaměstnance ruské ambasády v Praze a dalšího přijíždějícího diplomata. Podle Respektu se česká diplomacie obávala eskalace konfliktu, proto ruské občany nevyhostila. Diplomatům nebylo prodlouženo vízum, jeden z nich nedostal povolení k pobytu v Česku. Ruské ministerstvo nicméně zareagovalo razantně – jejich úřady zamezily přístup do země dvěma českým diplomatům bez udání důvodu,“ psala tehdy Česká televize.

Přesto prezident Zeman nařkl BIS, že je neschopná. „Doufám, že neprozrazuji jiné státní tajemství než tajemství o neschopnosti BIS. Za šest let není jediný údaj o tom, že by se podařilo odhalit, byť jen jediného ruského nebo čínského špióna,“ řekl Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov. Zeman tedy jednoznačně nemluvil pravdu.

Proti tvrzení o neschopnosti se BIS ohradila. „BIS má za sebou úspěšné období. O všech aktivitách informujeme naše adresáty. Řídí nás vláda a kontroluje sněmovní komise pro kontrolu BIS a výbor pro bezpečnost. Všechny tři orgány nám vyslovily v poslední době jednomyslně poděkování za službu pro ČR,“ píše ve statusu na Twitteru.

 „Ruská propaganda má opět žně. A to na základě včerejších slov Zemana na konto BIS. Je pravidlem, že výroky a mystifikace Miloše Zemana jsou ihned katapultovány do ruských “médií”. Oproti Zemanovo novičoku, kdy to šlo ihned, se soudruzi nyní poučili a dali tomu alespoň hodinku po skončení pořadu. Týden s prezidentem dle programu končí v 21:30. Na ruské státní agentuře RIA Novosti už to visí v 22:38. Časový posun Praha – Moskva jsou 2 hodiny,“ glosuje rychlost ruských novinářů analytik Roman Máca.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.