V Česku se strhnul boj o ivermektin. Ten zasahuje nejen do dění na sociálních sítích, ale ovlivňuje i politiky, lékaře a dokonce i média. Nezřídka se tak lze dočíst, že lék zabírá proti covidu, ačkoliv vědci upozorňují na chybějící data podkládající toto tvrzení, nebo že lék je políčkem farmaceutickým firmám, které chtějí zbohatnout na tvorbě vakcín.

Například na jednom z předních českých médií vyšel článek, který tvrdí, že nedávnou studii, která nepotvrdila účinnost ivermektinu, sponzorovali výrobci vakcín proti covidu-19. Studie k tomu přitom uvádí, že poskytovatel grantu, ani sponzoři nehráli žádnou roli při navržení a vedení studie, ani ve sběru dat, analýze a jejich interpretaci.

Velmi zajímavá je však podpora ivermektinu v řadách konspirátorů. V roce 2002 na serveru Wall Street Journal vyšel článek, který lze dodnes poměrně lehce najít. Ten upozornil, že nadace Gates Foundation je investorem ve společnostech Merck & Co., Pfizer Inc., Johnson & Johnson a mnoha dalších. Právě společnost Merck & Co. lék ivermektin vyrábí a zaregistrovala si patent. Od té doby sice spousty let, ale na vzájemných vztazích se toho moc nezměnilo. Před zhruba půl rokem vyšlo na webu Gates Foundation prohlášení, kde se řada firem zavázala k boji proti pandemii covidu. Mezi nimi se opět nachází Merck & Co., stejně jako Pfizer, Johnson & Johnson, ale i AstraZeneca nebo Gilead, vyrábějící remdesivir, či Eli Lilly, která stojí za protilátkovým lékem bamlanivimabem.

Připomínám navíc upozornění samotného výrobce, že mezi ivermektinem a léčbou covidu nebyla prokázána souvislost. Navzdory tomu se s oblibou skupuje ivermektin v jediné u nás dostupné formě, a sice v podobě pasty sloužící k léčbě koní. Nejsme však jediný stát, kde se strhla podobná mánie. Úřady v USA už před samoléčením vydaly varování. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dokonce upozornil, že několik lidí muselo být po samoléčbě ivermektinem určeným pro koně hospitalizováno.

Přečtěte si také komentář Lukáše Kňazovického pro Eurozprávy.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.