Z nepochopitelných důvodů se na sociálních sítích jako aktuální šíří článek z CNN Prima News, že Bidenův syn prý figuroval ve výzkumu smrtelných virů na Ukrajině. Bulvární článek je přitom rok a půl starý a za tuto dobu se ukázalo, že věc se má jinak.

Podle některých zdrojů existují e-maily, které byly nalezeny v notebooku Huntera Bidena, a které naznačují, že syn amerického prezidenta pomáhal financovat a zprostředkovávat spolupráci mezi americkou společností Metabiota a ukrajinskou firmou Burisma. Tyto společnosti se měly podílet na vědeckém projektu, jehož součástí byly i vysoce zabezpečené biologické laboratoře na Ukrajině, kde se prováděl výzkum patogenních nemocí, které by mohly být použity jako biologické zbraně. Tyto e-maily byly zveřejněny britským webem Daily Mail, který tvrdí, že má k dispozici kopii Hunterova notebooku. Tento notebook byl údajně nalezen v opravně počítačů v Delaware a předán FBI a právníkovi Rudy Giuliani, který je známý jako spojenec bývalého prezidenta Donalda Trumpa.

Informace jsou však velmi sporné a neověřené. Neexistuje žádný důkaz, že notebook skutečně patřil Hunterovi Bidenovi nebo že e-maily jsou autentické. Naopak, existuje mnoho důvodů, proč pochybovat o jejich pravosti a motivaci jejich zveřejnění. Například, že notebook byl údajně předán FBI v roce 2019, ale nikdy nebyl použit jako důkaz proti Hunterovi Bidenovi ani jeho otci během prezidentské kampaně v roce 2020. FBI ani žádný jiný orgán nezveřejnil žádné oficiální potvrzení nebo vyvrácení existence notebooku nebo e-mailů. Notebook obsahuje velké množství osobních a citlivých informací o Hunterovi Bidenovi a jeho rodině, které by bylo velmi nepravděpodobné, že by je někdo dobrovolně opustil v cizí opravně počítačů bez jakékoli snahy o jejich získání zpět. Majitel opravny také poskytl různé a protichůdné verze toho, jak se k notebooku dostal a co s ním udělal. E-maily o spolupráci mezi Metabiotou a Burismou jsou velmi vágní a neobsahují žádné konkrétní detaily o tom, co přesně projekt zahrnoval nebo jaká byla role Huntera Bidena v něm. Není ani jasné, zda se tyto e-maily skutečně týkají vojenského výzkumu biologických zbraní nebo jen civilního výzkumu nemocí pro lékařské účely. E-maily jsou podezřele shodné s ruskou propagandou, která tvrdí, že Hunter Biden financoval Pentagonův vojenský biologický program na Ukrajině. Tato tvrzení jsou považována za součást dezinformační kampaně Ruska, která má oslabit Ukrajinu a ospravedlnit možnou invazi Ruska na jejím území.

Z těchto důvodů lze říci, že není pravda, že Hunter Biden byl nějak zapojen do výzkumu smrtelných virů na Ukrajině. Tyto informace jsou založeny na neověřených a pochybných zdrojích, které mají pravděpodobně politické nebo ideologické zájmy. Proto je důležité být kritický a opatrný při čtení a šíření takových informací.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.