Na sociálních sítích se šíří tzv. „reel“ pocházející z TikToku. Je složen z „dramatického hudebního“ podkresu a z fotografie upravené v jednom z grafických programů. Čeští aktivisté se snaží naznačit, že žebrající muž na fotografii má v ruce nápis „Fialo, udělal si ze mě bezdomovce“.

Již při hlubším pohledu je vidět, že transparent je jen upraven. Autor si nedal ani tu práci vymazat originální nápis. Muž na fotografii je přitom člověk bez domova z Polska a v originále má na ceduli nápis: „Na piwo wodeczke dziekuje“. Muž tedy nepochází z Čech, neviní premiéra Petra Fialu ani nikoho jiného a jen žádá o peníze na alkohol.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.