Na Facebooku a jiných sociálních sítích se šíří text, podle kterého elektroauta nejsou schopna odolat běžným vibrací a dynamickému namáhání. Elektroauta jsou technický nesmysl. Ty baterie nelze z rozměrových a váhových důvodů konstruovat tak, aby dlouhodobě a bez úhony vydržely vibrace a dynamické namáhání, kterému jsou při jízdě vystaveny. Sebemenší závada pak způsobí zkrat a skrz celou baterii začne procházet proud který zničí ji i nejbližší okolí. Ty stovky ampér okamžitě roztaví vše kovové a deformací desek v ostatních článcích vyvolají totální destrukci celé baterie. Elektrolyt je navíc silně žíravý a jedovatý a materiál elektrod při styku s vodou, použitou k hašení, exploduje. Takže elektromobil je v podstatě pojízdná bomba, naplněná bojovými chemickými látkami, o které nikdo neví, kdy mu vybouchne pod zadkem,“ stojí v příspěvku.

Jedná se však o nesmysl. Baterie v elektromobilech jsou konstruovány tak, aby odolaly vibracím a dynamickému namáhání při jízdě po běžných silnicích. Každý výrobce má svůj vlastní design a technologii, ale obecně jsou baterie sestaveny z mnoha malých bateriových článků, které jsou spojeny do modulů. Tyto moduly jsou pak navrženy tak, aby vydržely běžné podmínky provozu, včetně vibrací a teplotních změn. Bateriové moduly obvykle obsahují chladící jednotku, monitor teploty a často i monitor napětí, které odesílají informace do systému řízení baterie. Systém řízení baterie se poté stará o udržení optimálního prostředí pro baterie. Navíc, některé typy baterií, jako jsou LFP (fosfát lithia a železa), jsou známé svou vyšší bezpečností, menší šancí zahoření při závadě a delší životností. Výrobci elektromobilů věnují velkou pozornost konstrukci a testování baterií, aby zajistili jejich spolehlivost a bezpečnost i v náročných podmínkách.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.