I v českém segmentu sociálních sítích se šíří, že na Ukrajině se prý prodává panenka Barbie s amputovanou nohou a v uniformě ukrajinské armády. Tvrdí to například Aleš Svoboda, ale i jiní. Na nesmysl si posvítil Deník.

Server pro ověřování faktů StopFake analyzoval šířenou fotografii pomocí počítačového nástroje InVid, který odhalil několik manipulací, k nimž ve snímku došlo. „Analýza úrovně zpracování ukázala, že snímek panenky a text na obalu vykazují jinou úroveň než zbytek obrázku, což naznačuje, že tyto oblasti byly do snímku přidány nebo změněny. Fotografie má nepřirozené pozadí a nedostatek metadat. Písmena na nálepce (slovo „opatrně“) nejsou zakřivena souběžně se zakřivením nálepky,“ vypočítává tyto manipulace StopFake.

Navíc znak použitý na pseudo-Barbie neodpovídá zavedené symbolice pro označování hraček. Ta totiž pro výzvu k dodržování návodu, aby hračka byla bezpečná, používá trojlístek, a k varování, že hračka má malé součástky (takže je nevhodná pro děti do tří let), symbol přeškrtnutého kolečka s ikonkou dítěte a číslovkami 0-3.

„To není produkt společnosti Mattel,“ napsal polskému Demagogu Amarilis Whitty, PR ředitel společnosti Matell. Tuto hračku nenajdeme ani v oficiální obchodu pro sběratele.

StopFake ani Deník také nenašly ani jedinou zmínku v ukrajinských médiích nebo v oficiálních informacích od výrobců hraček, které by potvrzovaly existenci takové panenky v prodeji. O tom, že jde o falešný produkt ruské propagandy, svědčí i to, že snímek panenky se vyskytuje jen v jedné unifikované podobě a že se začal šířit nejdříve v ruských zdrojích.

Zkrátka Barbie coby vojačka Oksana v uniformě s ukrajinskou vlajkou se na Ukrajině samozřejmě nikdy nikde neprodávala.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.