Na Facebooku se především v komunitě proruských aktivistů šíří zděšené reakce na to, že někdo v Plzni pořádá tzv. Bandera Party. Jedná se o klasické diskotéky pro ukrajinskou klientelu. Problém je, že název se odkazuje na Stepana Banderu, který byl vůdcem ukrajinských nacionalistů v době druhé světové války. Ti bojovali proti sovětské nadvládě a to i na straně nacistů. Na svém kontě mají i masakry na polském nebo československém obyvatelstvu. Na stranu druhou Bandera byl vězněn nacisty v koncentračním táboře a o některých zvěrstvech tedy nejspíše ani nevěděl.

Majitelé diskotéky každopádně odmítají, že by v jejich prostorách docházelo k něčemu protiprávnímu. „Dobrý den, konání této události u nás probíhá. Nejsme organizátorem, ale pouze pronajímáme prostor. Peníze, které organizátor vybere jsou použité na účely ukrajinské války, kdy organizátoři posílají peníze na účet ukrajinské armády. Při akcích nepozorujeme žádné chování, které by nasvědčovalo rasismu, nacismus, nacionalismu, homofobii nebo jiné formě nesnášenlivosti. Jedná se o klasickou diskotéku pro Ukrajince a výdělek putuje na Ukrajinu. Organizátoři nám dokonce vždy ukazují seznam vybavení i videa, kde ukrajinská armáda přebírá věci zakoupené z těchto peněz. Kdyby jsme měli sebemenší podezření, že je akce v rozporu s naši filozofií, tak ji okamžitě zatrhneme. Mimo název, který někdo může shledat závadný jsme však neshledali, žádné negativní formy projevu. Pokud se budeme bavit o formě nějakého extrémismu vrcholem jejich extrémismu je zpívání ukrajinské hymny. Akci nikde nepropagujeme z důvodu, že pokud by se nám mísili čeští zákazníci s ukrajinskými mohl by vzniknout konflikt. Pro české publikum děláme spousty jiných akcí, které organizujeme přímo my,“ napsalo vedení diskotéky Aréna Plzeň.

Absolutním nesmyslem pak jsou výmysly o tom, že údajně o akcích a vlajkách AZOV v Praze píší zahraniční média jako deník Sun. Tento status si zcela vymyslel známý dezinformátor Aleš Svoboda z Mělníka a věc se vůbec nezakládá na pravdě.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.