V souvislosti s tvrzením Andreje Babiše o nebezpečném obilí z Ukrajiny je dobré připomenout jeden zásadní fakt. Právě mouky společnosti Agrofert, konkrétně Penam, měly dříve problémy s obsahem chlopyrifosu a pesticidů. V roce 2020 novinář Jan Tuna nechal otestovat mouky na české trhu. A právě mouka „pro voňavé pečení“ společnosti Penam vyšla nejhůře.

„Babiši a milý p. kohoute, jen si vám dovoluji zdvořile připomenout, že za dlouhou dobu, co provádím velké nezávislé testy, objevily během nich nejlepší laboratoře v zemi kontaminované obilí jako v jediné z testovaných z prodejní sítě v mouce Penam. Mouka obsahovala zakázaný pesticid chlorpyrifos, který funguje na stejném principu jako neurotoxické bojové chemické látky použité např. při masakrech civilistů v Sýrii. To jen pro osvěžení paměti. Kromě chlorpyrifosu obsahovala vaše mouka i rezidua dalších dvou druhů pesticidů, tedy celkem 3 pesticidy. Tedy nejvíce ze všech testovaných. Samozřejmě chystáme aktuální testy, dnes opět nakupujeme vzorky různých druhů mouky prodávaných v ČR a jsme zvědaví, jak dopadnou,“ připomíná Jan Tuna.

Ministerstvo zemědělství se ohradilo proti fámám, které se Českem začaly šířit poté, co Slovensko zakázalo ukrajinské obilí. V jednom ze vzorků totiž naši sousedé našli pesticidy. „V současnosti kontrolujeme vše, co se z Ukrajiny přiveze. Neprokázaly se žádné kontaminované zásilky. Obilí se z Ukrajiny do Česka dováží v malém množství. Loni činily dovozy pšenice z Ukrajiny necelých 4 000 tun, tuzemská produkce ozimé pšenice je 4,8 milionu tun (5letý průměr), tyto dovozy nepředstavují ani 0,1 % v porovnání s naší produkcí. Zdraví občanů není ohroženo. Pro ministerstvo je bezpečnost potravin dlouhodobě na prvním místě. Úroveň našich dozorových orgánů je na velmi vysoké úrovni. V případě, že by byla při kontrolách objevena zásilka, která by nesplňovala normy, byla by ihned zlikvidována,“ brání se ministerstvo zemědělství.

Z publikovaných výsledků kontrol ukrajinských obilovin plyne, že všechny v Česku kontrolované vzorky, jichž bylo ke konci února 57, byly shledány nezávadnými. „Téma kontaminace ukrajinského obilí se začalo ve veřejném prostoru objevovat poté, co slovenská potravinářská inspekce odhalila zbytky zakázané látky v jedné z dodávek z Ukrajiny. Ty byly navíc těsně nad limitem,“ napsal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.