Poslanecká sněmovna má za sebou další hlasování o nedůvěře vládě, kterému předcházela dlouhá rozprava. V ní mimo jiné se například premiér Babiš otřel do spolku Milion chvilek pro demokracii.

„Já chápu, že lidi jdou na demonstraci, ale moc nechápu, proč tam někdo vystoupí a má na sobě žlutou vestu. Co tím chce říct? Že v listopadu budeme zapalovat auta na Pařížské?,“ prohlásil premiér Andrej Babiš v Poslanecké sněmovně ve svém projevu v rozpravě k vyslovení nedůvěry vládě ČR.

„Budeme házet dlažební kostky do výloh na Pařížské? Proč někteří komentátoři říkají, že je to nedostatečné a že je třeba přitvrdit? Proč některé herečky říkají, že mám vypadnout? Pryč!,“ uvedl dále Babiš.

Problém je ten, že spolek Milion chvilek nemá s hnutím Žlutých vest nic společného. Premiér Babiš jen narážel na oblečení organizátorů. Organizátoři přitom podle zákona 84/1990 Sb. § 5 odstavce 3c mají povinnost označit viditelným způsobem pořadatele shromáždění. Platí už nepsané pravidlo, že pořadatelé používají vesty. Jednak kvůli jejich nízké ceně a také jsou reflexní a tedy nepřehlédnutelné.

K hnutí Žlutých vest se naopak hlásí například koaliční poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), který si 13. prosince 2018 přinesl žlutou vestu i do sněmovny, aby podpořil požadavky tohoto radikálního hnutí.  V lednu letošního roku proběhlo na Václavském náměstí protestní shromáždění proti zvyšování nákladů na bydlení. Akci pořádal krajský výbor pražské KSČM. Většina účastníků měla oblečené žluté reflexní vesty po vzoru protestního hnutí ve Francii.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com