Tisíce sdílení má video stránky „Zeptej se Filipa“, které poukazuje na zamrznutí elektomobilu Tesla. Video bylo původně publikováno na Tik Toku samotným majitelem auta. Majitel ukazuje, že automobil mu v zimě zamrzl tak, že s ním nelze cokoliv dělat. Nejdou prý zaklapnout ani dveře, ačkoliv na konci videa je zvuk zabouchnutí dveří naprosto zřetelný. Poukazuje také na to, že automobil nelze nastartovat, nefunguje palubní počítač a nelze ho ani běžným způsobem dobít.

Lidé, kteří vlastní elektroauta Tesla, však upozorňují, že majitel se nepokusil jakkoliv automobil restartovat. Systém, který elektrická auta řídí, lze restartovat pouhým sešlápnutím brzdy nebo zmačknutím dvou tlačítek. V ten moment by se automobil restartovat a sám zahřát. Je však také možné, že došlo k vybití celé baterie. V tomto případě i nové elektrické vozy nabízí jak možnost klasického dobití baterie přes kapotu, tak možnost nabití (nastartování) přes akumulátor jiného vozu. Tento proces je samozřejmě časově náročný. Jedná se však o problém, který znají v zimní období i majitelé (starších) dieselových a benzínových aut.

„Auto se mu uspalo, stačilo sešlápnout brzdu. Pokud by to nepomohlo, stačil restart sytému dvěma tlačítkem, vyhřát auto na 20 minut a hurá na cestu. Pokud mu umřela 16V baraterie, lze nastartovat stejně jako každý druhý ´spalovák´, který s tím má v tomto mrazu problém,“ napsal Filip Vondráček, který v ČR organizuje srazy majitelů vozů Tesla.

Abychom však byli objektivní, faktem je, že elektromobily mají v mrazech skutečně větší problémy než auta se spalovacím motorem. Důvod je jasný. Elektrické motory neprodukují zdaleka tolik tepla jako motory spalovací. V zimním období tedy délka dojezdu až na 40 % (podle článku z roku 2021) a skutečně někdy může být problém i automobil nastartovat.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.