Strana PRO Jindřicha Rajchla opět nesmyslně straší lidi. Tentokrát naznačuje, že v ČR vznikne levné jaderné smetiště pro celou Evropu. Respektive, místopředsedkyně jihomoravského kraje Klára Liptáková se prý chce přesvědčit, že nevznikne.

Přitom by se Liptáková mohla přesvědčit letmým pohledem do atomového zákona (263/2016 sb.). „Dovoz radioaktivního odpadu nebo vyhořelého jaderného paliva na území České republiky nebo jeho transfer z členského státu Euratomu je zakázán,“ píše se v paragrafu 7 zákona. Nutno dodat, že zákon pracuje s několika výjimkami, jako například zpětný dovoz odpadu, který vznikl v ČR nebo pokud může být znovu zpracován a je zajištěn odvoz zbytku mimo ČR. To, aby se tedy z ČR stalo skladiště radioaktivního odpadu zapovídá zákon.

Je pravda, že vláda chystá stavbu uložiště jaderného paliva. Místo pro trvalé uložení vyhořelého jaderného paliva z českých atomových elektráren i dalšího radioaktivního odpadu se hledá od 90. let minulého století. Nyní jsou vyhořelé palivové články uchovávány v meziskladu v areálu elektrárny v Dukovanech, další radioaktivní materiál pak v bývalém vápencovém dole Richard u Litoměřic a ve vytěženém uranovém dole Bratrství u Jáchymova.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.