Pokus o atentát na slovenského premiéra Fica je zatím plný otazníků. Prokremelští aktivisté nejprve lhali, že za útokem může být člověk z Ukrajiny. Když se ukázalo, že atentátníkem je slovenský občan Juraj Cintula, především členové vládní koalice začali věc svádět na opozici a média. Mezitím se však ukázalo, že útočník minimálně okolo roku 2016 sympatizoval s někdejší proruskou polovojenskou skupinou Slovenskí branci (SB). Podle projektu vsquare.org vůdcům této skupiny poskytli výcvik bývalí příslušníci ruských speciálních jednotek.

„Imponovalo mi také jejich nezištné zaujetí pro věc: svou výstroj a výzbroj si nakupují za vlastní peníze. Do Evropy, jíž jsme součástí, přicházejí statisíce migrantů. Slovenskí branci se nepřipravují na boj, ale na obranu,“ napsal Cintula. Slovenští branci na Facebooku v roce 2016 sdíleli fotografii, kde se nacházel i atentátník. Slovenskí branci intenzivně spolupracovali se slovenskou pobočkou Nočních vlků, ruského motorkářského klubu, který je neoficiální polovojenskou organizací ruské vlády.

„O střelci na Fica víme, že jím je sympatizant slovenské proruské polovojenské organizace Slovenskí branci. Před podobnými proruskými “domobranami” blízkými SPD, KSČM apod. varuje BIS s tím, že v jejich řadách jsou duševně labilní jedinci, kteří se ozbrojují palnými zbraněmi,“ dodává analytik Roman Máca.

Kromě toho se Cintula souhlasil s nacionalistou Marianem Kotlebou a postavil se za masového vraha Harmana. “Útočník na premiéra Roberta Fica Juraj Cintula napsal během svého života několik knih. V Refresheru jsme četli jednu z jeho knih ´Efata: o Romech a cikánech´, kterou vydal v roce 2015. Kromě souhlasu s volebním programem Kotlebovy strany LSNS vyjádřil Cintula také sympatie ke slovenským masovým vrahům,” píše Refresher.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.