Centrem Bratislavy v úterý podvečer prošel protestní pochod svolaný občanskými organizacemi proti řadě vládních návrhů, které podle organizátorů akce podkopávají základní občanská práva, svobodu institucí a ohrožují ochranu životního prostředí.

O co jde? Aktuálním mezi kontroverzními vládními návrhy je takzvaný „lex atentát“ – soubor opatření, která mají zajistit větší bezpečnost vrcholným politikům, ale také omezit shromažďovací právo či usnadnit elektronické sledování osob podezřelých z porušení zákona.

Politici vládní koalice tvrdí, že za návrhy může opozice, která vyostřovala situaci na Slovensku. „Ve videu z 15. května 2024 György Gyimesi říká: “Příčiny tohoto činu vidím v protestech, které na Slovensku neměly obdoby a organizovali je členové současné opozice. Bylo to v době, kdy na protesty přinášeli šibenice, kdy na protest nosili rakve, ve kterých údajně pohřbívali spravedlnost.” Ve videu (0:49) jsou promítány tři fotografie z davu lidí v Bratislavě, na dvou je šibenice a na druhé rakev.“

„Tyto záběry vyvolávají dojem, že se jedná o nedávné protesty proti vládě Roberta Fica, které od prosince 2023 organizují opoziční strany kvůli novele trestního zákoníku nebo politizaci RTVS. Ve skutečnosti se však jedná o fotografie z protestů po odhalení kauzy Gorila v roce 2012 a jejich autorem je Marián Peigner z agentury SITA. Tyto protesty neorganizovaly politické strany, ale občanští aktivisté, jednou z hlavních organizátorek byla Lucia Gallová. Jejich požadavky se týkaly okamžitého vyšetření případu Gorila, ale také uvolnění důvěrnosti a imunity lidí zapojených do případu nebo odložení termínu předčasných voleb.

Fotografie rakve (čas 0:52) s nápisem pochází z protestu v roce 2016 organizovaného tehdejšími opozičními stranami OĽaNO-NOVA a SaS a souvisí s odhalením daňových podvodů podnikatele Ladislava Bašternáka, od kterého si premiér Robert Fico pronajal byt. Rakev a smuteční věnec byly také přineseny před dům Igora Matoviče během protestu strany ĽSNS proti jeho vládě a opatřením během pandemie COVID-19 v listopadu 2020,“ zjistil slovenský Demagog.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.