Na sociálních sítích se šíří fámy o tom, jak vojáci z Ukrajiny jsou zvýhodňováni oproti českým vojákům při cvičení na Libavé. „To co nedostávají naši vojáci jako například takovou maličkost jako třeba teplý čaj po celý den na hlídce, tak Ukrajinci mají vše od čaje, kávy mléka a hlavně jídla plnou prdel, výstrojní součástky ty nejmodernější, které když si chce nafasovat náš voják tak nejsou, rovněž kanady atd… Chovají se mnozí jako prasata a není nic co by nedostali,“ tvrdí se v jednom takovém příspěvku.  

„Výcvik ukrajinských vojáků na Libavé je v plném proudu. Vojáci se učí, jak bránit svoji zemi před agresorem. Snažíme se jim předat všechno, co umíme. Žádné speciální zacházení. Jsou jako jedni z nás. Mají obrovskou motivaci, cvičí tvrdě a výsledky jsou znát okamžitě,“ napsali zástupci české armády na sociální sítě a doplnili: „Po cvičení jedou hned na frontu.“ Armáda rovněž odmítá, že by čeští profesionální vojáci neměli dostatek výstroje.

Klid hlásí i ve Městě Libavá. „Jsou ubytovaní uvnitř vojenského prostoru, nevyužívají objekty ve Městě Libavá. Jsou jich stovky a čeští vojáci je trénují do boje s agresorem,“ píše o cvičení Deník.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.