Patnáctiletý student gymnázia Matyáš Boháček zjistil, že většina jeho vrstevníků nepřijímá zprávy z více jak jednoho zdroje. Mnohdy to jsou navíc pochybné zdroje, jako například Facebook, na který může napsat každý co chce. A tak se rozhodl to změnit. Vytvořil aplikaci Newskit, která filtruje zprávy a přináší zprávy jen od důvěryhodných zdrojů.

„Aplikace funguje bezplatně, a tak z ní mladý student a vývojář nic nemá a ani její monetizaci do budoucna neplánuje. Jeho cílem je vytvořit objektivního prostředníka pro důvěryhodné zdroje, přičemž zpeněžením by Newskit mohl své unikátní postavení ztratit,“ píše web CzechCrunch.

Boháček již navíc za svou práci stihl získat i ocenění. Ze všech zúčastněných projektů Newskit vyhrál cenu diváků na nedávné přehlídce aplikací AppParade. „Na AppParade udělujeme dvě ceny. Tu první dává odborná porota a druhou, neméně důležitou kategorií je hodnocení diváků, kteří zatím nejvíce cení projekty, jež jim dávají smysl,“ popisuje Vratislav Zima, CEO pořádajícího vývojářského studia Synetech a porotce soutěže.

V rozhovoru pro DVTV sám přiznává, že se jedná o filtr zpráv. „Příčí se mi zdroje vlastněné politiky,“ řekl v pořadu. Přiznává také, že taková aplikace musí jít ruku v ruce se vzděláváním mediální gramotnosti.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.