Americký prezident Donald Trump nedávno podnikl pracovní cestu do Evropy. Po summitu NATO zavítal do Velké Británie, kde spolu s britskou premiérkou odpověděl na otázky novinářů. Ne však těch ze CNN. Ti totiž šíří, podle něj, fake news. Poté, co na summitu NATO vyvolal rozruch ohledně zvyšování výdajů na obranu, pokračoval Donald Trump s ostrými vyjádřeními i ve Velké Británii.

Trump například označil za fake news část rozhovoru, který poskytl novinám The Sun. Americký prezident v něm kritizoval politiku premiérky Mayové. Zejména její vizi měkkého odchodu Velké Británie z Evropské unie. Naopak chválil bývalého ministra zahraničí Borise Johnsona, ze kterého by byl podle něj skvělý premiér. Interview vyvolalo v Británii silnou kritiku.

Zajímavostí však je, že Trump však během návštěvy Británie popřel, že by v rozhovoru kritizoval Theresu Mayovou. Poznamenal také, že naštěstí dnes bývají rozhovory nahrávány, a tedy může poskytnout nahrávku. Mezitím už nahrávku zveřejnil deník The Sun. Potvrdilo se v ní, že Donald Trump opravdu přehnaně kritizoval britskou premiérku, a naopak, opěvoval bývalého ministra zahraničí Borise Johnsona.

Během rozhovorů s novináři Trump opět také napadl CNN. Po tom, co se mu reportér této televize pokusil položit otázku, prezident poznamenal: „CNN jsou fake news. Nepřijímám otázky od CNN.“  Za malý moment už nabídl prostor na otázku reportérovi FOX News, se slovy: „John Roberts z FOX, pojďme ke skutečné zpravodajské společnosti“. Umlčený reportér ze CNN ještě stihl poznamenat, že i oni jsou zpravodajská společnost. Trump útočí na CNN opakovaně. Například i po summitu G7.

Američtí politici pak neskrývají rozčarování z toho, že prezident Donald Trump se při pondělním summitu nedokázal postavit svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi – alespoň pokud jde o ruskou roli v amerických prezidentských volbách. Trumpa kritizují nejen demokraté, ale také několik představitelů jeho Republikánské strany.

Na pondělní tiskové konferenci po helsinském summitu byl Trump dotázán, zda věří závěrům amerických zpravodajských služeb, že se Rusko vměšovalo do voleb ve snaze pomoci Trumpovi porazit demokratickou protikandidátku Hillary Clintonovou.

Americký prezident v reakci zapochyboval, že viníkem je Rusko. „Nevidím žádný důvod, proč by bylo,“ řekl prezident a dodal: „Prezident Putin byl dnes ve svém odmítnutí mimořádně silný a mocný.“

V úterý Trump v Bílém domě prohlásil, že se v Helsinkách přeřekl, když o Rusku mluvil. Místo slov „nevidím žádný důvod, proč by bylo (Rusko původcem vměšování)“, prý chtěl říci „nevidím žádný důvod, proč by nebylo“. Chtěl tedy naopak říct, že nevidí důvod, proč by se do voleb nevměšovalo právě Rusko.

Napsal: Matej Spišák
Doplnil: Jan Cemper

Původně vyšlo na: http://antipropaganda.sk/donald-trump-oznacil-za-fake-news-vlastny-rozhovor/


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.