Slovenskou společností otřásla vražda investigativního novináře Jana Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Motiv brutální vraždy je prozatím nejasný, policejní prezident naznačil, že čin mohl souviset s novinářskou prací, kterou rozplétat dotační podvody na východním Slovensku napojené na kalábrijskou mafii. Nic však není oficiálně potvrzeno. Zatím co policie vyšetřuje brutální čin a pracuje s více verzemi, ale konspirátoři už mají jasno.

Konspirátoři a alternativní weby už měli jasno po pár hodinách. Hlasitá trouba slovenské dezinformační propagandy – Hlavní zprávy – naznačila, že za vraždou mohou stát opoziční politici, kteří nechali Kuciaka obětovat. Proč? Aby veřejnost přesvědčili, že novináři nejsou jen “Lipšicové stádo”, ale opravdu vykonávají práci, za kterou jim hrozí i smrt. Vraždu mladé dvojice nepodepsaný autor přirovnal k vraždě protiputinovské novinářky Politkovské a opozičního politika Němcova.

Podobnou rétoriku použila i facebooková fanstránky Kotleba – Lidová strana Naše Slovensko – Bratislavský kraj. Novináře označil nepodepsaný admin stránky za mezinárodního zločince a bílého koně “sorossoidních rozvratným fondům.”

Všechny novináře označil za nájemné žoldáky, kteří slouží imperialistickým chlebodárcům. Třešničkou na dortu je obvinění o neinformovaní o procesu s poslancem NR SR Milanem Mazurek. Ten se neváhal soudního odborníka ptát na to, zda nemá židovský původ. Nemluvě o tom, že všechna média hlavního proudu o jednání s Mazurek informují.

Ve virtuálním prostoru se spontánně začalo organizovat několik vzpomínkových akcí a pietní pochody, které mají odmítnout jakékoliv násilí. Zde měli konspirátoři také jasno. Fanoušci neúspěšného kandidáta na bratislavského župana s podporou ĽSNS Ľubo Huďo varují před dalším pokusem o „majdanizaci“ Slovenska. Jako důkaz, že plánovaná akce má způsobit převrat, jim bohatě stačí jméno David Straka mezi organizátory pochodu za dvojici zavražděných. Straka je známý jako jeden z organizátorů Velkého protikorupčního pochodu, za kterým Huďo a jemu podobní také viděli snahu opozice o převrat. Když se žádný převrat nekonal, Huďo a spol. věřili, že za to může jejich brzké varování.

Fanoušci Ĺuba Huďa píší na jeho facebookovém profilu o “typickém útoku pod falešnou vlajkou”, o akci, kterou organizují nevládky. Další našli šokující paralelu. Vražda novináře a jeho snoubenky má překrýt policejní razii u šéfredaktora dezinformačního média „Země a Věk“ Tibora Eliota Rostasa. U Rostasa včera skutečně proběhla policejní razie pro článek „Klín Židů mezi Slovany“. Vražda má proto šokovat veřejnost a zcela odklonit její zájem o policejní vyšetřování jednoho z nejvýraznějších konspirátorů u nás.

Podporovatelé Huďa však rozebírají i další možnost. Kuciak psal i o byznysu s potratovými tabletkami. Ptají se, zda „je možné, že se Kuciak stal nepohodlným pro samotný systém” liberální demokracie „ve spojení s potratovým byznysem?” Podle této logiky si vraždu objednali “liberálové”, protože potratová agenda je tlačena prozápadními médii a Kuciak se jim “nehodil “.

Svůj názor na událost vyjádřil na Facebooku i Martin Dano, který sám sebe prezentuje jako novináře ochraňujícího demokracii a svobodu slova. Smrt Jana Kuciaka má být jen náhradou protikorupčních pochodů a třetí cesta na změnu po protestech před bytovým komplexem Bonaparte a protikorupčních pochodech, které organizovaly “zmanipulované děti”.

To, že policie ani jiné orgány nemají v ničem zcela jasno, že čin vyšetřují a že pracují s více verzemi, dezinformace nezmiňují. Šlapou tím po památce odvážného novináře a jeho snoubenky, která se, podle všeho, ocitla ve špatném čase na špatném místě.

Napsal server Antipropaganda.sk 

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.