Zatímco standardní média o kauze Nočních vlků na Slovensku informují kriticky, dezinformační weby se snaží o zlehčování tématu, zesměšňování oponentů a vymýšlení konspiračních teorií o financování ze zahraničí.

Nejčastěji dezinformátoři tvrdí, že nebezpečí ze strany motorkářského gangu a jeho základny na Slovensku podle nich nehrozí. Odvolávají se při tom i na exministra vnitra Roberta Kaliňáka, který prohlásil, že spolek Noční vlci neporušil žádný zákon. Je pravdou, že kromě porušení územního plánu obce se s Vlky na Slovensku nespojují žádné delikty. Třeba však mít na paměti, že skupina na Slovensku nepředstavuje otevřenou kriminální hrozbu, ale něco, čemu se říká hybridní hrozba.

Hybridní hrozby jsou směsí činností od kybernetických útoků přes teroristické činy a politický nátlak až po psychologické operace a propagandu. Využívají se koordinovaným způsobem, aniž byla formálně vyhlášena válka. Cílem těchto činností je destabilizace společnosti či vyprovokování nejistoty. To se Vlkům, za vydatné pomoci dezinformačních webů, i částečně daří. Noční vlci totiž představují užitečný nástroj ruské propagandy, který je jednou ze součástí hybridní války. I proto tajemník resortu obrany Róbert Ondrejcsák poznamenal , že je třeba si uvědomit, že „hybrid“ se už děje.

Na existenci hybridních hrozeb upozornila i Slovenská informační služba ve své výroční zprávě za rok 2017.

Gang Noční vlci, který financuje ruská vláda, se podílel na ruské anexi Krymu, za což dostali jejich členové od prezidenta Vladimira Putina vyznamenání. Ze stejného důvodu jsou na sankčních seznamech USA a Kanady. Na Slovensku zas ve stejném areálu, ve kterém mají zdejší sídlo, cvičila organizace Slovenští branci s těžkou vojenskou technikou.

Slovenské brance označil ministr obrany Gajdoš za bezpečnostní hrozbu. Zaměření pozornosti na slovenskou pobočku Nočních vlků proto není hysterie, ale obezřetnost.

Dalším způsobem, jak se dezinformační weby snaží zlehčovat situaci, je zesměšňování každého, kdo považuje Noční vlky za riziko. V článcích Hlavních zpráv nechybí vyjádření typu „přítomnost Nočních vlků vyvolala šok pro celý podtatransko-dunajský sluníčkářsko-mainstreamových-liberální svět“, „mírumilovným měšťanům vstávají vlasy hrůzou“ či „mainstreamová média spolu s liberály zvedly pestrobarevnou zástavu demokracie a vrhly se bránit vlast“Zem & Vek nálepkuje své oponenty za neoliberály a „sluníčkáře“ a viní je ze šíření zbytečné paniky. Podobnými nástroji se tyto weby snaží znevážit protistranu, aby snížily její relevanci u svých čtenářů.

A aby dezinformátoři nezůstali své pověsti nic dlužní, netrvalo dlouho a přišli s novou konspiračních teorií – rozpoutání “hysterie” kolem Nočních vlků financují USA. Jak na to přišli? Po medializaci kauzy na Slovensku se o téma začali zajímat i zahraniční novináři. Předseda slovenské větve Nočních vlků zachytil nad svým územím dron, jehož majitele vypátral a  vyhrožoval jim použitím střelné zbraně.

Jelikož se jednalo o zahraničního reportéra z Rádia Svobodná Evropa, konspirace byla na světě. Svobodnou Evropu totiž financuje americký kongres, takže podle konspirátorů je jasné, že financuje i “kampaň” proti Nočním vlkům. Není zřejmé, proč si neposvítili i na jiné zahraniční štáby, které se přišly podívat do Dolní Krupé, ale Svobodná Evropa posloužila jejich účelu. Dezinformační weby mohly totiž opět přijít s oblíbeným vysvětlením toho, proč se na Slovensku dějí věci, které nejsou podle jejich představ – může za to zahraničí, ideálně George Soros, USA nebo Izrael.

Sídlo Nočních vlků na Slovensku se však stalo známým až poté, co tamní obyvatelé zveřejnili fotografie, podle kterých se v areálu nacházely tanky. Fotografie se po sociálních sítích šířily velkou rychlostí a tématu se začali věnovat i média. Tak jako v případě protikorupčního pochodu studentů či pochodů Za slušné Slovensko, i nyní se věci pohnuly jen díky popudu obyčejných lidí.

I tak vypadá alternativní zpravodajství na Slovensku. Namísto přinášení faktů či skutečných odhalení jen zesměšňuje, zlehčuje důležitá témata a vymýšlí ničím nepodložené teorie.

Napsala:  Iveta Kupková

Původně vyšlo na webu Antipropaganda.sk: https://antipropaganda.sk/dezinformacne-weby-informuju-o-nocnych-vlkoch-zlahcovanie-urazky-konspiracne-teorie/