Jako údajný podvod na lidech hodnotí to, že v lékárnách se začínají objevovat antigenní testy, které umí vyhodnotit přítomnost antigenu proti viru SARS-CoV-2, který znamená, že daný člověk v nedávné době prodělal nebo prodělává onemocnění COVID-19 a zároveň i přítomnost protilátek proti chřipce (A a B). „Jeden velký podvod. Netřeba vysvětlení,“ tvrdí k dané věci například Petra Rédová, která na svém profilu sdílela lživé video, ve kterém byla představena jako sestra z brněnské JIP. „Jak se z testu na C-19 stane test na chřipku? Zřejmě jím byl vždycky“, stojí v obrázku. Jan Tománek ze Zdravého fóra pak přímo tvrdí, že krabička byla jen přetisknuta.

Ačkoliv Rédová tvrdí, že věc nepotřebuje vysvětlení, právě vysvětlení je nutné. Viry SARS-CoV-2 a chřipky si totiž nejsou příliš podobné a rozhodně neznamená, že v minulých letech se svět potýkal s virem chřipky a ne s virem SARS-CoV-2. Když si totiž nejdeme jak test vypadá, má dvě oddělené části. Jedna zkoumá přítomnost antigenu proti viru SARS-CoV-2 a druhý antigenu proti viru chřipky. Pro lepší komfort je jen v jednom balení a není nutné nabírat vzorek z nosu nebo krku dvakrát. Rozhodně se tedy také nejedná o nějaké přetisknutí krabičky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.