Stovky uživatelů Facebooku sdílely během října video obsahující úryvky z konference z roku 2019 s tvrzením, že americký imunolog Anthony Fauci navrhl obejít dlouhé klinické testování mRNA vakcín pomocí „zinscenované” pandemie. Video kratší než dvě minuty bylo publikováno na webu aeronet.cz uvnitř článku, který podle analytického nástroje CrowdTangle sdílelo téměř 1 300 uživatelů.

Fauciho slova však byla překroucena. Imunolog naopak během panelové diskuse o hypotetické univerzální chřipkové vakcíně řekl, že klinické testování potřebné k jejímu vývoji může trvat deset let. Ani to, že by covidová pandemie byla zinscenována, video nedokazuje. Více na webu AFP.

Anthony Fauci je však terčem kritiky i oprávněně, protože vědomě zamlčoval fakta o výzkumu ve Wu-chanu. Doktor Fauci totiž dlouho popíral, že by se Američané podíleli na výzkumu zvířecích koronavirů ve Wu-chanu. Důkazy o americké účasti na financování wuchanského průzkumu unikly ze zprávy, kterou Národní institut pro zdraví (NIH) adresoval americkému Kongresu. Zpráva také uvádí, že jedním z cílů výzkumu bylo zjistit možnosti přenosu netopýřích virů na lidi a zkoumat řízené mutace, které by zvýšily jeho nakažlivost. Což se skutečně u laboratorních myší ve Wu-chanu podařilo. Nutno ovšem dodat, že ve stejné zprávě se NIH zmiňuje také o tom, že tento vylepšený koronavirus se nestal a ani nemohl stát virem SARS-CoV-2, který způsobil celosvětovou pandemii. Dokládá to výzkumy a analýzami, které sněmovnímu výboru společně se zprávou odeslal.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem. e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com