Neznámý pachatel rozesílá jménem generála v záloze Petra Pavla smsky, ve kterých vyhrožuje mobilizací, pokud daný člověk mu odevzdá svůj hlas. „Dobrý den, tady Generál Pavel,“ píše se v SMS zprávě s pravopisnou chybou. „Touto cestou bych Vám chtěl poděkovat za hlas ve volební kampani na prezidenta. Prosím vás, abyste se dostavil na nejbližší pobočku AČR, kde budete vybaven potřebnou zbrojí pro mobilizaci na Ukrajině,“ stojí ve falešné zprávě.

„O případu víme, zabýváme se jím a rádi bychom požádali kohokoliv, komu uvedená SMS dorazila, aby se nám ozval na pp.tisk@pcr.cz,“ uvedla policie na Twitteru. „Vůbec mě nepřekvapuje, že lež, kterou si pan Babiš dal na billboardy, následně někdo anonymně rozesílá lidem přes SMS a řetězové maily jako poplašnou zprávu. Toto je svět Andreje Babiše, za nímž se seřadily všechny proruské a konspirační síly. Je to svět, který pro Česko nechci – a proti němu v těchto volbách nabízím slušnost, pravdu, důstojnost a respekt k pravidlům. Pokud se vám tyto praktiky nelíbí, pomozte tím, že zprávu níže pošlete pěti svým kontaktům: Dorazila vám nedávno od Petra Pavla SMS s pozváním k mobilizaci? Nebojte se, nebyla pravá. Petr Pavel chce mír, stejně jako my všichni. Andrej Babiš může vyhrát volby pouze tehdy, pokud znechutí a zastraší rozumné voliče. A lži a polopravdy proudící z jeho strany mír do naší země rozhodně nepřinesou, naopak, znesváří nás. Nenechme se proto zmást a odradit, volme na základě faktů,“ napsal Petr Pavel ve zprávě.

Prozatím nelze s jistotou určit, jestli textové zprávy s výše citovaným obsahem, které začaly občanům chodit do telefonů, pocházejí z marketingové dílny, nebo je autorem soukromý Babišův příznivec, případně zda jde jen o žert. Že nejde o skutečné sdělení z týmu Petra Pavla, může napovědět i zcela neprofesionální formulace. Armáda České republiky například nemá pobočky, vojáci fasují výstroj a výzbroj, nikoli zbroj.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.