Kauza „Bandera Party“ nebo červenočerné prapory ukrajinských separatistů na Letné nahrávají prokremelským aktivistům, kteří poukazují na to, že údajná denacizace Ukrajiny je oprávněná. Není.

Není sporu, že mezi Ukrajinci jsou příznivci krajní pravice. Ostatně, banderovci jsou na Ukrajině vnímáni především jako symbol odporu proti sovětské nadvládě. O jejich zvěrstvech páchaných na západě země a na Slovensku se tam příliš nemluví, což je bezesporu špatně. Stejně, jako se v ČR příliš nemluví o zvěrstevech páchaných Čechy na německém civilním obyvatelstvu po válce, nebo Slovensku o zločinech Hlinkovců.

Připomeňme, že to však nesvědčí o nějaké nacizaci Ukrajiny. Zemi je nutné vždy soudit podle vedení země a nejlepším ukazatelem jsou vždy výsledky ve volbách. Za ultranacionalistické lze nazvat na Ukrajině pouze dvě strany. Svoboda a Pravý sektor. Jejich podpora u veřejnosti však není příliš velká. Při volbách v roce 2012 získala strana Svoboda 10,5 procenta hlasů a díky tomu 37 poslanců ze 450. Podobnou politickou sílu už potom krajní nacionalisté nikdy neměli. Hned v prvních postmajdanovských volbách v roce 2014 klesli na 6,5 procenta (Svoboda plus Pravý sektor). Po volbách 2019 zůstal těmto strukturám toliko jeden poslanec.  Prezident Volodymyr Zelenskyj, který zvítězil v parlamentních volbách v roce 2019, je sám Žid a jeho dědeček přežil holocaust, proto jsou daná obvinění absurdní.

Banderovci jsou skupinou, která vzbuzuje strach již od dob 2. světové války. Ukrajinská vojenská organizace vznikla v roce 1929, cílem bylo právo sebeurčení pro Ukrajinu. Zaměřovali se na běžnou propagandu svých ideových záměrů, ale také na sabotáže, atentáty, přepadení občanů a zpravodajskou činnost.

Jejich hlavním nepřítelem byl Sovětský svaz a komunisté. Pro své zájmy se je snažili využít i nacisté, hlavně po útoku na Sovětský svaz v červnu 1941. Avšak poté zaúřadovalo gestapo a banderovci byli rozprášeni. Narativ, že Ukrajinci jsou fašisté, je dlouhodobě šířen ruskou propagandou a prokremelskou mediální mašinérií. Je to jeden ze způsobů, které Kreml používá ve snaze zdiskreditovat ukrajinskou vládu a zničit její legitimitu, i když byla zvolena v demokratických volbách. Rusko toho využívá také jako záminku k napadení Ukrajiny.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.