Zdá se, že někteří lidé mají představu, že když Ukrajinu napadl agresor, tamní lidé budou trávit dva a půl roku zavření v bunkru a budou mít zakázáno se bavit. Například účet na TikToku „Čech na Ukrajině“ sdílí zavádějící videa, na kterých stříhá jen drahé automobily v ukrajinských městech nebo bavící se lidi na festivalech či například aquacentrech. Paradoxně to odporuje i narativu, který šíří Rusko, že ruská armáda výrazně postupuje ukrajinským území.

Faktem je, že autor si vybírá města jako Dnipro, Lvov, Oděsa, Ternopil a další, které jsou dál od postižených měst. Faktem je, že ačkoliv se lidé na Ukrajině snaží v rámci možností žít normální způsobem života, ukrajinská města jsou stále terčem ruských náletů. Naposledy se tak stalo jako odveta za ukrajinskou ofenzivu u Kursku.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.