Známý prokremelský aktivista Jiří Černohorský je rozčílen, že fotbalového Mistrovství Evropy se účastní Ukrajina. Prý údajně nemá nárok, když na Ukrajině odehrává válka. A ptá se, zdali Jugoslávie hrála také fotbal, když byla napadena USA.

V prvé řadě, operace Spojenecká síla byla vojenská intervence Severoatlantické aliance (NATO), nikoliv USA, ve válce v Kosovu, která trvala od 24. března do 10. června 1999. Tedy necelé tři měsíce. Předcházely tomu vojenské operace Srbska proti kosovským civilistům. Je dohledatelné, že v té době se Jugoslávie účastnila Mistrovství světa ve fotbale ve Francii. Účastnila se i Eura v roce 2000. Na oba šampionáty se přitom musíte kvalifikovat. Je dohledatelné, že jedno kvalifikační utkání reprezentace Jugoslávie se konalo i přímo v době spojeneckého zásahu proti Jugoslávii. 8. června 1999 se uskutečnil zápas Jugoslávie – Malta hraný na neutrální půdě v Soluni. Ukrajina své reprezentační zápasy kvalifikace hrála z bezpečnostních důvodů také na neutrální půdě, například v Praze.

Operace spočívající v leteckém bombardování srbských cílů ve Svazové republice Jugoslávie a známá též jako bombardování Jugoslávie silami NATO měla za cíl zastavení násilí a represí proti kosovským Albáncům, umožnění dodávek humanitární pomoci a vyřešení statusu Kosova na základě dohod z Rambouillet a zastavení opakovaného porušování příměří ze strany Srbska a napadání mezinárodních mírových sil NATO IFOR a SFOR.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.