Na Facebooku se od konce srpna šířily zprávy, že člověk ukrajinské národnosti se pokusil zavraždit českého mladíky v Písku. Podle všeho se však incident stal jinak. Podle policie v incidentu nebyl zapojen žádný cizinec a nešlo ani o pokus o vraždu. „Písečtí kriminalisté velmi rychle rozpletli na sociálních sítích hojně diskutovaný případ pobodaného mladíka. Nejde však ani o pokus vraždy a útočník nebyl z Ukrajiny. To byly nejčastější nepravdivé příspěvky z internetového prostředí,“ informují policisté.

„Kriminalisté nakonec zjistili, že mladík doprovázený několika slečnami na bezdomovce odpočívajícího na lavičce slovně i fyzicky, konkrétně kopy, zaútočil. Když bezdomovce napadl podruhé, ten se v obavě o svůj život bránil a mladíka bodl nožem. Nikam neutekl, nezapíral a policistům vše doznal. Nyní čelí obvinění z ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky. Vyšetřován je na svobodě. Také zraněný mladík má svůj díl viny, vyšetřovatel jej obvinil z výtržnictví. On byl ten, kdo celý konflikt bezdůvodně vyprovokoval,“ doplňují policisté.

Celé situace se snažil zneužít účet, který si říkal „Jana“. Ten chtěl svolat pochod „proti romským vagabundům z Ukrajiny, kteří v Písku mají volné pole k vraždám a násilnostem…“ Policisté však zjistili, že za účtem stojí muž. „Vše motivováno úmyslem vzbudit nenávist vůči příslušníkům jedné skupiny obyvatel. Anonymita internetu ženu neochránila a kriminalisté brzo zjistili, že rozhořčená pisatelka Jana je devětapadesátiletý muž z Písku. Kriminalistům své úmysly doznal, nyní čelí obvinění z přečinu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování jejich práv a svobod. Všechny obviněné tak čeká soud,“ píše Kamila Čuřínová Ingrišová z jihočeské policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.