Na sociálních sítích se šíří další podvody. Tentokrát o tom, že letiště Václava Havla prý prodává levně zapomenutá zavazadla. Účelem podvodu je přitom vás připravit o peníze na vašem účtu.

„Na sociální síti Facebook se v posledních dnech objevil podvodný profil, který se vydává za Letiště Praha. Falešná stránka nabízí k prodeji ztracená zavazadla. Letiště Praha dlouhodobě tyto profily monitoruje a aktivně ve větším množství nahlašuje a řeší se společností Meta na jejíž straně jsou další kroky,“ píše Letiště Václava Havla na sociální síti X.

„V případě letiště jde nejen o podvod, ale také úplný hoax. Prodej ztracených či poškozených zavazadel neexistuje. I v tomto případě vás budou kontaktovat podvodníci, abyste jim prozradili citlivé údaje,“ varuje slovenská policie, protože se podvod šíří i ve jménu letiště M.R. Štefánika.

„Tato praktika se nazývá phishing. Útočník se při ní vydává za důvěryhodnou osobu či instituci s cílem vylákat z oběti citlivé informace. Technika se využívá k získání cenných uživatelských údajů, které mohou útočníci prodat nebo zneužít k vydírání, finanční krádeži, či dokonce odcizení identity,“ doplňuje Demagog.cz, který také před podvodem varoval.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.